Brand
Blog

Backfocus Nikonu II

Jednoduchý test ostrosti

Začnu s nejjednodušším testem. Položím na stůl vodorovně noviny, Noviny nesmí být samozřejmě zmuchlané ani povlávající ve větru ale vyrovnané a nehybné. Na jejich obsahu vcelku nezáleží. Fixou podtrhnu jeden řádek textu a namířím fotoaparát šikmo dolů (cca 45°). Fotím ze vzdálenosti cca 1 metr standardním/normálním objektivem (50mm nebo 35mm). Clonu nejmenší jakou objektiv umožňuje. Pro dosažení minimální hloubky ostrosti.

Technická odbočka: clona je od slova clonit, tj. zakrývat před světlem. Malá clona=velký otvor (např. f=1,4). Velká clona=malá dírka (např. f=16)

Zvolím jeden konkrétní ostřící bod/senzor, nejlépe ten prostřední. Foťák si o něco podepřu. 1m je poměrně blízko, při focení z ruky se bude třást a ostřící bod bude lítat mezi různými řádky. Zafixuji zvolený senzor AF na podtržený řádek textu a ponechám senzoru dostatek času na zaostření (zelená kontrolka v levém dolním rohu hledáčku přestane blikat).

Backfocus_01.png

Test zopakuji i pro další ostřící body. Nejlépe rohové: levý/pravý, dolní/horní. Může být, že senzory nejsou srovnané v rovině, střed bude ostrý ale jeden roh má BF a protější roh FF. Ve výsledku bychom  tedy měly mít 5 snímků, 1 středovým a 4 rohovými senzory AF. Doporučuji provést test i pro 2-3 jiné vzdálenosti (35cm, 2m, 5m).

Stejný test zopakuji s manuální zaostřením, jen podle hledáčku, s vypnutým AF! Dnešní fotoaparáty sice nemají příliš kvalitní hledáčky. Chybí rastrové mezikruží i ostřící klíny obvyklé u filmových zrcadlovek. Ale pokusím se v hledáčku dosáhnout maximální ostrosti v místech senzorů. Povypínám všechny automatizované funkce signalizující správné zaostření. Nebo se alespoň pokusím vůči nim obrnit a nebrat je v potaz.

Pokud tělo disponuje funkcí Live View se zobrazením a ostřením i pomocí čipu, mohu zopakovat totéž testování i pro tento způsob ostření. Přílišná pečlivost není nutná.

 Backfocus_02.png

Posouzení testu

Mám 2(resp. 3) skupiny fotek:

  1. fotky ostřené AF senzory
  2. fotky ostřené podle matnice a oka
  3. (případně i fotky ostřené podle live view)
     

 V každé skupině samostatně vyhodnotím, který řádek je nejostřejší:

  • nejostřejší text je blíže k objektivu než námi zvolený řádek=Frontfocus (FF), AF ostří blíž k foťáku, před objekt
  • nejostřejší text je vzdálenější od objektivu=Backfocus(BF), AF ostří dál, za objekt
  • zvolený řádek je ostrý jak chilli paprička=Heuréka! Vše funguje jak má. Na nic nesahám. Foťák radostně a spokojeně odložím a nečtu dál.

Odpočítám si počet řádků od vyznačené čáry k ostrému textu. Při posuzování fotek počítám s tím, že ostrých (pokud se mi neklepe ruka) bude tak 10-15 řádků, nikoli je jeden. Nejostřejší bude tedy ten někde uprostřed.

 Výsledkem je papír s poznámkami pro každou skupinu fotek A, B (případně i C). A každá skupina obsahuje údaje pro každý z pěti AF senzorů-zda je posunuta ostrost a o kolik řádků dopředu (blíž k objektivu) či dozadu (dál od objektivu).

 Vyhodnocení

 Přikročím k vyhodnocení testu. Začnu fotkami ostřenými manuálně přes optický hledáček (sada B). Jsou ostré? Jsou ostré ve všech rozích stejně? Pokud ano (měly by být), je zrcadlo a optický hledáček správně nastavený. A mohu pokročit dál.

Nejsou-li ostré, tak je někde chyba. Buďto jsem někde s foťákem křápnul a hlavní zrcadlo je hnuté. A nebo mám křivé oči a neumím zaostřit. Nebo prostě blbá karma.  Zkusím měření zopakovat. A pokud to nepomůže smiřím se s tím nebo odnesu foťák do servisu. A přestanu číst tento článek, protože není pro mne.

 Pokud jsou manuálně ostřené fotky jak žiletka, vyhodnotím sadu A ostřenou AF. Liší se nějak jednotlivé senzory? Je na nich patrný backfocus? Nebo frontfocus? A pokud ano, je opravdu tak výrazný, že to vadí? Velikost senzoru je při metrové vzdálenosti srovnatelná s několika řádky textu. Je snadné foťákem hnout a omylem zaostřit o pár řádků jinam.

 Pokud senzory ostří příliš daleko (BF) nebo příliš blízko (FF) je naprosto zásadní otázka příčiny. Opravdu se jedná o chybu senzoru? Nehnul jsem foťákem jinam?  Není vina v objektivu? Není poškozený, nekvalitní, rozostřený, posunutá optická osa...? Dává stejný test s jiným objektivem stejné výsledky? Nebo se stejným ale na  jiným těle a ověřit, že je objektiv v pořádku?

 Jakmile usoudím a jsem si 100% jistý, že je chyba v AF senzoru a dojdu k nezlomnému přesvědčení, že s tím chci něco dělat tak se mohu těšit na pokračování.

Štítky: Backfocus Nikon

Diskuse

Nikdo zatím nenapsal žádný komentář. Buďte první!
Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Další články z kategorie Domácí kutil

Všechny články kategorie

Backfocus Nikonu VIII

Tak dneska konečně naposled. Dnes budu konečně vrtět imbusem, až mi bude zrak přecházet..

28.8.2019

Ferd

Backfocus Nikonu VII

Tak dneska konečně nářadí do ruky a... ...a ještě pár drobností.

27.8.2019

Ferd

Backfocus Nikonu VI

Jak jsou umístěny AF senzory? A něco málo z historie křížáku Philips.

26.8.2019

Ferd

Backfocus Nikonu IV

Minule jsem přesně lokalizoval polohu AF senzorů. Dnes zopakuji test ostrosti s ostřícím obrazcem,

24.8.2019

Ferd

Backfocus Nikonu III

Tentokrát něco o určení přesné polohy AF senzorů.

23.8.2019

Ferd

Backfocus Nikon V

Dnes něco o metodách nápravy a uspořádání AF senzorů.

23.8.2019

Ferd