Brand
Blog

Backfocus Nikonu III

Minule jsem provedl velmi jednoduchý test zaostřování. Pokud je vše jak má být a nebo případně je příčina jiná, není mi v tomto článku pomoci. Pokud je výsledkem nezlomné přesvědčení, že na vině je chybný AF senzor, mohu pokračovat.

Určení přesné polohy AF  senzorů

 V hledáčku je několik drobných čtverečků symbolizujících AF senzory. Ve skutečnosti v hledáčku žádné AF senzory nejsou. Ty jsou fyzicky umístěny na spodní straně těla, těsně před čipem. V hledáčku jsou jen pomocné symboly  zobrazení polohu AF senzorů. Poloha symbolů v hledáčku nikdy nesedí naprosto přesně s fyzickým umístěním senzorů. Jejich skutečná poloho bude mírně posunutá, tu na jednu, tu zas na druhou stranu.

 Zde je zobrazený hledáček s aktivovaným středovým AF senzorem. To je ten červeně orámovaný.  Jenže co když je skutečný senzor nikoli uprostřed červeného pole ale třeba v jeho pravé dolní části? Sice mířím na oko ale AF senzor vidí a ostří nos. V případě testu ostrosti na novinové stránce může tento rozdíl dělat třeba i 10 řádků textu.

Backfocus_03.png

Abych přesně určil polohu AF senzorů potřebuji čistý bílý papír A4. Doprostřed namaluji černý čtvereček asi tak 2x2cm. Z metru namířím aktivní AF senzor na bílý papír. Mířím kus vpravo vedle černého čtverečku. Fotoaparát mám opřený o stativ nebo podložku aby se neklepal. Autofocus vidí bílou plochu a není schopen zaostřit. V hledáčku je vidět černý čtverec na papíře rozostřený. Pomalu posunuji aktivovaný senzor zprava doleva k černému čtverci.

Backfocus_04.png

V okamžiku, kdy jej AF senzor zmerčí a zaostří, si poznačím a zapamatuji jeho přesnou polohu. Totéž zopakuji z druhé strany, zleva. A rovněž zdola i shora.

Backfocus_05.png

Takto nějak to vypadalo v mém případě (posun senzoru zprava, zleva, zdola a shora). Na obrázku je přesně poloha v okamžiku, kdy AF senzor zareagoval a zaostřil. Na prvním obrázku musím najet zprava malým černým čtverečkem až na černou plochu, zatímco na druhém, při nájezdu zleva, jí senzor vidí již ve vzdálenosti mnohem větší.

 AF senzor leží tedy někde uprostřed těchto dvou mezí-přibližně v místě pravého kraje obdélníkového rámečku. Takto vypadá výsledná kombinace, kterou jsem si poznačil  po změření ze všech 4 stran.

Backfocus_06.png

Skutečná polohu AF senzoru je někde uprostřed. V tomto případě bude tedy skutečná poloha senzoru mírně vpravo nahoře oproti jeho symbolickému zobrazení  v hledáčku. Asi tak zde, v místě červeného křížku.

Backfocus_07.png

Takto musím najít skutečnou polohu pro každý zvolený AF senzor. Pravděpodobně budou všechny posunuty stejným směrem. Znamená to, že při ostření pomocí AF nebudu už nikdy mířit symbolem středu AF senzoru ale jeho pravým horním rohem -tím červeným křížkem.

Když budu příště fotit sličnou slečnu na obrázku výše, budu vědět, že na oko musím namířit červený křížek a nikoli střed senzoru.

 Teď bych měl v rychlosti zopakovat test ostrosti z prvního dílu a na novinách ověřit, jak se situace zlepšila. Pomohlo to? Je vše ostré jak má být? Nebo mě stále trápí backfocus či frontfocus i když ostřím červeným křížkem? V prvém případě si radostně vydechnu. A pokud není výsledek ani teď uspokojivý, netrpělivě vyčkám na pokračování...

Štítky: Backfocus Nikon

Diskuse

Nikdo zatím nenapsal žádný komentář. Buďte první!
Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Další články z kategorie Domácí kutil

Všechny články kategorie

Backfocus Nikonu VIII

Tak dneska konečně naposled. Dnes budu konečně vrtět imbusem, až mi bude zrak přecházet..

28.8.2019

Ferd

Backfocus Nikonu VII

Tak dneska konečně nářadí do ruky a... ...a ještě pár drobností.

27.8.2019

Ferd

Backfocus Nikonu VI

Jak jsou umístěny AF senzory? A něco málo z historie křížáku Philips.

26.8.2019

Ferd

Backfocus Nikonu IV

Minule jsem přesně lokalizoval polohu AF senzorů. Dnes zopakuji test ostrosti s ostřícím obrazcem,

24.8.2019

Ferd

Backfocus Nikonu III

Tentokrát něco o určení přesné polohy AF senzorů.

23.8.2019

Ferd

Backfocus Nikon V

Dnes něco o metodách nápravy a uspořádání AF senzorů.

23.8.2019

Ferd