Backfocus Nikonu III
Minule jsem provedl velmi jednoduchý test zaostřování. Pokud je vše jak má být a nebo případně je příčina jiná, není mi v tomto článku pomoci. Pokud je výsledkem nezlomné přesvědčení, že na vině je chybný AF senzor, mohu pokračovat.
Určení přesné polohy AF senzorů
V hledáčku je několik drobných čtverečků symbolizujících AF senzory. Ve skutečnosti v hledáčku žádné AF senzory nejsou. Ty jsou fyzicky umístěny na spodní straně těla, těsně před čipem. V hledáčku jsou jen pomocné symboly zobrazení polohu AF senzorů. Poloha symbolů v hledáčku nikdy nesedí naprosto přesně s fyzickým umístěním senzorů. Jejich skutečná poloho bude mírně posunutá, tu na jednu, tu zas na druhou stranu.
Zde je zobrazený hledáček s aktivovaným středovým AF senzorem. To je ten červeně orámovaný. Jenže co když je skutečný senzor nikoli uprostřed červeného pole ale třeba v jeho pravé dolní části? Sice mířím na oko ale AF senzor vidí a ostří nos. V případě testu ostrosti na novinové stránce může tento rozdíl dělat třeba i 10 řádků textu.
Abych přesně určil polohu AF senzorů potřebuji čistý bílý papír A4. Doprostřed namaluji černý čtvereček asi tak 2x2cm. Z metru namířím aktivní AF senzor na bílý papír. Mířím kus vpravo vedle černého čtverečku. Fotoaparát mám opřený o stativ nebo podložku aby se neklepal. Autofocus vidí bílou plochu a není schopen zaostřit. V hledáčku je vidět černý čtverec na papíře rozostřený. Pomalu posunuji aktivovaný senzor zprava doleva k černému čtverci.
V okamžiku, kdy jej AF senzor zmerčí a zaostří, si poznačím a zapamatuji jeho přesnou polohu. Totéž zopakuji z druhé strany, zleva. A rovněž zdola i shora.
Takto nějak to vypadalo v mém případě (posun senzoru zprava, zleva, zdola a shora). Na obrázku je přesně poloha v okamžiku, kdy AF senzor zareagoval a zaostřil. Na prvním obrázku musím najet zprava malým černým čtverečkem až na černou plochu, zatímco na druhém, při nájezdu zleva, jí senzor vidí již ve vzdálenosti mnohem větší.
AF senzor leží tedy někde uprostřed těchto dvou mezí-přibližně v místě pravého kraje obdélníkového rámečku. Takto vypadá výsledná kombinace, kterou jsem si poznačil po změření ze všech 4 stran.
Skutečná polohu AF senzoru je někde uprostřed. V tomto případě bude tedy skutečná poloha senzoru mírně vpravo nahoře oproti jeho symbolickému zobrazení v hledáčku. Asi tak zde, v místě červeného křížku.
Takto musím najít skutečnou polohu pro každý zvolený AF senzor. Pravděpodobně budou všechny posunuty stejným směrem. Znamená to, že při ostření pomocí AF nebudu už nikdy mířit symbolem středu AF senzoru ale jeho pravým horním rohem -tím červeným křížkem.
Když budu příště fotit sličnou slečnu na obrázku výše, budu vědět, že na oko musím namířit červený křížek a nikoli střed senzoru.
Teď bych měl v rychlosti zopakovat test ostrosti z prvního dílu a na novinách ověřit, jak se situace zlepšila. Pomohlo to? Je vše ostré jak má být? Nebo mě stále trápí backfocus či frontfocus i když ostřím červeným křížkem? V prvém případě si radostně vydechnu. A pokud není výsledek ani teď uspokojivý, netrpělivě vyčkám na pokračování...
Diskuse
Další články z kategorie Domácí kutil
Všechny články kategorie
Backfocus Nikonu VIII
Tak dneska konečně naposled. Dnes budu konečně vrtět imbusem, až mi bude zrak přecházet..
28.8.2019



Backfocus Nikonu IV
Minule jsem přesně lokalizoval polohu AF senzorů. Dnes zopakuji test ostrosti s ostřícím obrazcem,
24.8.2019
Oblíbené články
Kategorie článků
Pište vlastní články
Vyznáte se ve fotografii? Máte ostatním co říci? Pomáhejte nám vytvářet zajímavý obsah Fotorádce.