Brand

Ostrov Bonaire aneb karibský potápěčský ráj bez turistů

Být svobodný ve stavu beztíže, slyšet svůj dech, prožívat to zpomalení, které se pod vodou dostaví...


Pomalu mávnu ploutvemi a plavu nad korály. Katka se bez pohybu v trimu vznáší kousek ode mě a fotografuje.
Pod námi je nádherná různobarevná korálová zahrádka, mezi korály je občas malá plocha jemného bílo růžového písku. Obklopuje nás nekonečná sytá modrá, v níž se prohánějí ryby a želvy.

Ryby a korályTato nádherná část Karibského moře okolo ostrovů Bonaire a Curacao byla v roce 1939 cílem mladého studenta Hanse Hasse z Vídně. Hans se zde jako jeden z prvních lidí potápěl na korálových útesech, fotografoval a natáčel podvodní život. Jeho fotografie a film pak po návratu do Evropy zaujaly tisíce diváků. Po skončení války tak začalo objevování modrého vesmíru.

Hassova knihaHassova knížka V říši korálů a žraloků, popisující jeho karibské dobrodružství, putovala na ostrov s námi. Žraloky ale u ostrova už nepotkáte.

KorálKrásná korálová říše u ostrova je chráněna od roku 1979.

Na břehu ve stínu pod stromem stojí naše auto. Na parkovišti je jediné, nikde nikdo. Starý pick-up Toyota Tacoma, na jehož poznávací značce je kromě čísla automobilu nápis Bonaire - Divers paradise.

Vítejte v ráji pro potápěče a fotografy.

Úvodem

Ostrov Bonaire je zvláštním správním obvodem Nizozemského království. Neplatí zde evropské právo a pro vstup potřebujete pas. Ostrov leží mimo oblast průchodu karibských hurikánů.

KralendijkUlička v hlavním měste Kralendijku. 

Oficiální měnou je americký dolar. Domluvíte se anglicky a kdo umí holandsky či místní jazyk Papiamentu, bude jako doma.

Ostrov je ideální pro individuální turistiku. Sice zde také najdete hotely a větší potápěčská centra, ale díky automobilu se sami snadno dopravíte kamkoliv. Potápěčská centra jsou na individuální turisty a potápění bez průvodce připravena. Na některých místech si sami můžete plnit potápěčské láhve a tankovat palivo do auta. Zcela se tak obejdete bez organizovaných zájezdů a cestovních kanceláří.
V srpnu a září je na ostrově menší množství turistů. Velké skupiny potápěčů-začátečníků, kteří okopávají
korály, tahají po útesu hadice a víří písek ze dna se zde moc nevyskytují.

Kromě potápění se můžete věnovat šnorchlování, surfování, kitesurfingu, turistice, výletům na kole, na koních i motorkách, jízdě na kajaku, můžete navštívit jeskyně, mangrovy, přírodní i kulturní památky.

Na ostrov se z Evropy dostanete s leteckou společností KLM z Amsterodamu, další spojení pak zajišťují lety ze Spojených států (zejména z New Yorku, Atlanty, Houstonu a Miami).

Problémem jsou krádeže. Pokoj je třeba vždy zamykat. Naopak při parkování se automobily nechávají nezamčené a s pootevřenými okénky. Toto je nutné dodržovat zejména při potápění. Okénka vám jinak rozbijí a zdemolují interiér. Na klíče a menší finanční obnos je třeba si přivézt vodotěsné pouzdro, nosíte jej pak s sebou na potápění. V autě zůstane pouze oblečení a boty. S žádným problémem během dovolené jsme se ale nesetkali. Obtěžovali nás jedině komáři. Doporučujeme vzít si kvalitní repelent s deetem (minimálně 25 %). Několikrát za pobyt byl silný tropický déšť, spíše to vypadalo jako stěna z vody. Pršelo ale vždy pouze chvíli.

Potraviny je na ostrově možné nakoupit v několika obchodech. Velké supermarkety jako je Van den Tweel jsou otevřené celý týden od 8 do 20 h. Supermarket Warehouse je otevřen od pondělí do soboty mezi 8 - 20 hodinou, v neděli pak zavírá v 17 hodin. V obou supermarketech je možné platit kartami Visa i Mastercard. Seženete zde kromě potravin, suvenýrů a domácích potřeb i různé repelenty.

Na ostrově je spousta restaurací, cena za levnější menu začíná od 11 dolarů. Nejlevnější hot dog na pláži ve stánku stojí 4,50 dolarů.

Prázdná plážNa plážích s jemným pískem bylo minimum lidí, teplota vody v září byla 27 až 30 °C.

Krajina je nádherná a neuvěřitelně rozmanitá. Kromě bílých pláží, palem, barevných domků, pobřežních mangrovů a fantasticky azurového moře najdete na ostrově také rozeklané skály, vlny divoce narážející na kamenité pobřeží.
Suché trnité křoví ve vnitrozemí je promíchané s plochami syté zeleně a s kaktusy. Ostrov je také ideálním místem na fotografování ptactva a plazů.

Stejně pestrá je i paleta barev ostrova. Kopce soli svítí do daleka oslňující bílou barvou hned vedle jasně růžové plochy salinišť. V zelené odsolené vodě se prochází růžoví plameňáci, kousek vedle začíná sněhobílá pláž pokračující do azurové a pak tmavě modré vody.

Saliniště
Solné pláně, kopce soli jsou připravené k odvozu.

Moře Nádherné barvy Karibiku.

Fort OranjePevnůstka Fort Oranje v Kralendijku.


Ubytování Black Durgon Inn

Potápění a ubytování se snídaní jsme měli zajištěno v menším resortu Black Durgon Inn přímo na pobřeží. V resortu je sdílená kuchyně, potápěčské centrum a parkoviště pro auta. Z malého mola je přístup do moře, nádherná potápěčská lokalita útes Small Wall začíná cca 30 metrů od něj.

Black Durgon Inn Pohled z ubytování na houpací sítě a molo.

Tropická pohodaTropická pohoda. Na první polovinu pobytu s námi bydleli 2 Američané, po jejich odjezdu jsme byli v resortu sami s tropickým ptactvem a leguány.

MoloDo vody chodíte z mola, korálový útes začíná kousek od něj. Celou část útesu u resortu v délce přes kilometr jsme měli sami pro sebe. Ranní ponory do probouzejícího se Karibiku byly úžasné. 

Kotva na útesuNa útesu u resortu je i stará kotva, s nádhernými korály okolo. 

Doprava a výlety

Na ostrově nefunguje veřejná doprava, najdete zde pouze taxi. Nejlepší je tedy pronajmutí auta na celou dobu pobytu. Cena včetně poplatků a pojištění začíná u malého auta přibližně na 50 USD za den.
Při půjčení se blokuje z platební karty záloha přibližně 200 až 250 dolarů. Po vrácení auta je blokace zrušena. Jezdí se vpravo, ve městě je maximální povolená rychlost 40 km/h, mimo město pak 60 a někde dokonce i 70 km/h.
K řízení stačí evropský řidičský průkaz, nepotřebujete mezinárodní.

ToyotaToyota na pláži.

Pro potápění a pro vjezd na nezpevněné cesty či do národního parku je třeba pick-up s pohonem všech kol. Většina aut v půjčovnách má manuální převodovku, seženete ale i automat.
Půjčovny najdete na internetu a automobil je ideální zamluvit dopředu. Litr benzínu v září 2016 stál cca 0,96 USD. Na čerpací stanici musíte nejprve říct, kolik litrů chcete, zaplatit a teprve pak tankujete. Pouze jediná čerpací stanice na křižovatce silnic Kaya Industria a Kaya Internacional umožňovala platbu kartou.

Automobilem je možné objet všechna zajímavá místa na ostrově. Doprava není nijak náročná, část silnic se ale na ostrově opravuje. Setkáte se tak se spoustou uzavírek, jednosměrek a objízdných tras. S parkováním není problém, zastavíte kdekoli. Kromě národního parku Washington Slaagbai doporučujeme navštívit i údolí Rincón. Mapu údolí dostanete v palírně Cadushy v Rincónu nebo v informačním centru na adrese Kaya Grandi č. 2 v Kralendijku. Projeďte si také pobřeží ostrova, zastavte se v zátokách, u mangrovů i na veřejných plážích. Nevynechejte návštěvu jezera Goto a papouščí rezervace.

PelikánNa ostrově je spousta ptactva.

 OslíkV krajině se volně pohybují divocí oslíci.

 LeguánLeguáni jsou všude.

 WranglerPro výlet do národního parku jsme si půjčili terénní vůz Jeep Wrangler V8 4.0. Na rozbité cesty a prudké kopce se velmi osvědčil.

 MalmokMalmok, národní park Washington Slaagbai. Zbytky domku hlídače majáku.

 KaktusySuchá krajina na ostrově.

Nakládka soliNákladní loď Savannah čeká na nakládku soli. Během nakládky je solné molo uzavřeno pro potápění.

 
Potápění

Na ostrově se můžete potápět volně kdekoli téměř na celém západním pobřeží. Je zde 63 potápěčských označených lokalit, do vody ale můžete i mimo tato místa. Dalších 24 lokalit je přístupných lodí na ostrově Klein Bonaire.

Potápět se na pobřeží nesmí pouze ve dvou rezervacích. Povolení je pak nutné mít pro ponory v přístavu a také se nesmí potápět u solného mola během nakládky soli.
Jinak můžete do vody na západním pobřeží kdekoli a kdykoli během dne i noci. Na východní pobřeží se silnými vlnami a proudy můžete na potápění jen s průvodcem a pokud to dovolí počasí.

Celé pobřeží ostrova je mořským národním parkem. Pro potápění je nutné zakoupit za 25 dolarů na rok povolení, pro šnorchlování to stojí 10 dolarů. Dostanete plastovou kartičku, kterou si berete s sebou do vody.
Dostáváte také papírové potvrzení, s ním pak máte volný vstup do suchozemské části národního parku.

Povolení k potápěníPlastové kartičky potápěčského povolení. 

Kromě nádherného útesu najdete pod hladinou velká hejna kranasů, bodloků i dalších ryb, velké dravé tarpony, kraby, slizounky, krevety, hlaváče, nahožábré plže, havýše, hadovce a další živočichy. U břehu najdete v hloubce cca 25 metrů proslulý vrak lodi Hilma Hooker.

HilmaNákladní loď Hilma Hooker byla na ostrov přitažena s porouchanými motory v roce 1984. Posádka neměla k lodi žádné dokumenty a za falešnou přepážkou bylo nalezeno 11 tun marihuany. Vlastník lodi byl neznámý. Během vyšetřování byla Hilma Hooker zakotvena v přístavu. Loď ale byla ve špatném stavu, zatékalo do ní a hrozilo, že se v přístavu potopí a zablokuje tak dopravu. Byla proto odtažena do provizorního kotviště. Zde se, pravděpodobně po poruše čerpadel, naklonila a potopila. Nyní leží na boku, pomalu obrůstá podvodním životem a je domovem velkých ryb.

HilmaNa několika místech můžete vplavat dovnitř vraku. 

 

Oil Slick

Místa k potápění jsou u kraje silnice, u parkoviště nebo na pláži označena žlutým kamenem s názvem lokality. Zde skalnaté pobřeží u potápěčské lokality Oil Slick. Na moři jsou pak žluté bóje, k nimž se kotví potápěčské lodě.

 ŽebříkNěkde je přístup po žebříku.

PlážVlny jsou malé a na většině lokalit nejsou proudy.

Menší část pobřeží je vhodná i pro šnorchlování. Většina lokalit je velmi snadno přístupná ze břehu. V malé hloubce od cca 3-4 metrů začíná korálový útes.

Potápěčské láhve v resortu Black Durgon Inn jsou jen s ventilem INT. Za 25 dolarů na den na osobu jsme měli 3 plné láhve. Stejnou cenu stojí organizovaný šnorchlovací výlet.

ÚtesÚtesy jsou nádherné, najdete na nich gorgonie, houby, měkké a tvrdé korály.

RournatecVyskytuje se zde také spousta nádherných rournatců. V klidné vodě bez proudu můžete fotografovat makro těsně u útesu, aniž byste se dotkli korálů.

ŽelvaNa útesech jsou želvy.

ŽelvaPotápění s želvami bylo nádherné.

Zvědavá želvaZvědavá želva se dotýká fotoaparátu. 

KrevetaKreveta v sasance.

Kranasi

Kranasi.

Korálová zahrádkaTropická korálová zahrádka.

Rozmanitý život pod hladinouRozmanitý podvodní život.

Co říci závěrem? Návštěva ostrova je fantastickým zážitkem. Z karibských potápěčských lokalit má ostrov Bonaire jeden z nejkrásnějších korálových útesů, letecky je z Evropy snadno dostupný a potápění je levné. Moře je klidné, bez proudů a s nádhernými plážemi. Ideální místo pro zájemce o potápěčský kurz nebo pro ty, co chtějí začít fotografovat pod hladinou. Potápění můžete kombinovat z nejrůznějšími výlety a dalšími aktivitami. Pod hladinou budete na většině míst sami a krásu moře si tak naplno vychutnáte.

Naše suchozemské i podvodní zážitky v průběhu nezapomenutelného pobytu jsme také zachytili na video. Pouštějte jej ve fullHD a se zvukem: Karibský ráj Bonaire

Všechny záběry i fotografie vznikly ve volné vodě, bez držení se na útesu či klečení na dně. Pro fotografování jsme používali dvojici kompaktů Canon Powershot G16 s podvodními pouzdry Fantasea, širokoúhlou předsádkou a videosvětly značky Sola.

Pokud se chcete o podvodní fotografii dozvědět více, přečtěte si náš další článek Úvod do fotografování pod vodou.


Užitečné odkazy

Další fotografie z ostrova

Papouščí rezervace

Ubytování Black Durgon Inn

Příběh Hanse Hasse, průkopníka potápění a objevitele krás pod hladinou

Informační portál o Bonaire

Národní parky na ostrově

Katka a Petr, www.blue-sea.cz

Petr Peterka

Petr Peterka se věnuje cestovatelské a podvodní fotografii a také videu. Používá pouze kompaktní fotoaparáty, neomezují jej v cestování a pod hladinou. Jeho největším koníčkem je přístrojové potápění, volný pohyb ve stavu beztíže s úžasnými barvami a životem.

Více o něm a o jeho tvorbě naleznete na jeho webu www.blue-sea.cz.

Diskuse

Nikdo zatím nenapsal žádný komentář. Buďte první!
Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Další články z kategorie Cestopisy

Všechny články kategorie

Monsanto a Sortelha - klenoty Portugalska

Portugalský venkov je plný malých a útulných vesniček. Každá z nich má svoje specifické kouzlo. Dnes vám představím ty, které mě…

29.7.2020

Miroslav

Z Cabo da Roca do hor

Když se na svých cestách neohlížíte na čas, máte možnost poznat místa známá, ale i ta, o kterých se v tištěných průvodcích…

24.6.2020

Miroslav

Z Algarve na Cabo da Roca (II. díl)

Už jen dny dělí Mirka od příjezdu na nejzápadnější mys Evropy. Přečtěte si, co zajímavého lze vidět v okolí Lisabonu.

13.5.2020

Miroslav

Z Algarve na Cabo da Roca (I. díl)

Cabo da Roca je nejzápadnějším pevninským mysem Evropy. Z portugalského Algarve se na něj můžete dostat nejrůznějšími cestami.…

1.4.2020

Miroslav

Potápění na Raja Ampat, 2. část

Obří hejno kranasů plave okolo nás, bleskurychle mění směr a tvar. Velké barakudy se pohybují v modré a občas se objeví menší…

31.1.2020

Petr Peterka

Grónsko - krajina půlnočního slunce

Je druhá polovina července a já s radostí dávám vale vyprahlému a rozpálenému Česku a přes Kodaň letím na území, které je z 85%…

20.1.2020

Michal Balada