Brand

Recenze blesku Yongnuo 560 II

Yongnuo jakožto ryze čínská značka existující cca 10let (přiznám se, že do roku 2010 jsem o ní vůbec nevěděl) na nás za poslední zhruba 2 roky valí stále nové příslušenství pro fotografické nadšence. My se dnes podíváme na jeden již zaběhlý produkt, a to na manuální blesk Yongnuo YN 560 II.  Oproti předchozí verzi přibyl přehledný displej a větší rozsah otáčení hlavy. Jaký je tento blesk v praxi se dozvíte v naší recenzi.

img_6311.jpg

Výše uvedený blesk je zajímavý zejména poměrem cena/výkon. Jen těžko bychom hledali alternativu, která by nabídla více za srovnatelné peníze. Důvody tohoto mého názoru se dočtete samozřejmě v dalších řádcích.

Vzhledem k objektivnosti recenze jsem vzal k testování dva kusy. Přeci jen jistá nedůvěra vůči Čínské provenienci a výrobkům z těchto končin vzešlých není mnohdy neoprávněná.

Hlavní vlastnosti

img_6316.jpgDo rukou se nám tedy dostal výrobek donedávna na Evropském kontinentu téměř neznámé firmy, která zaznamenává obrovský rozmach. Součástí balení je polstrované pouzdro, návod (anglicky) a stojánek.

Název blesku na tuto skutečnost sám nijak neupozorňuje, ale jedná se o PLNĚ MANUÁLNÍ blesk. Neboli bez měření světla, bez TTL funkce. Tento fakt sám o sobě mnohým fotografům nijak nevadí a samozřejmě se promítl v konečné ceně, která se v České Republice pohybuje okolo 2000-2200Kč.

 

 • Použitelný pro každou značku fotoaparátu s paticí HOT SHOE.
 • Velikostí i váhou je srovnatelný s konkurencí.
 • Směrné číslo 58.
 • Kovová patice HOT SHOE (ještě stále by se i renomovanější výrobci mohli učit).
 • Jednoduchá obsluha díky přehlednému displeji.
 • Překvapivě kvalitní konstrukce.
 • Rozptylka i odrazka je součástí blesku.

Materiály a ovládání

Pokud by mi někdo tento blesk ukázal bez popisu výrobce, sotva bych uhodl, že se jedná nejen o výrobek z Číny, ale o Čínskou značku.  Zpracování hodnotím jako důkladné a  to ve všech směrech. Jak hlava, tak tělo blesku včetně bateriového slotu snese srovnání i s blesky Canon. Dokonce si troufám říci, že kupříkladu oproti výrobkům firmy Metz (například blesk Metz 56 AF-1) je i lepší co se konstrukce týče. Yongnuo nemá nikde žádné vůle, nikde žádné nepatřičné vrzání, škřípání apod.  Jedinou možnou slabinou při dlouhodobém použití by mohla být měkčená tlačítka, která jsou oproti nerozbitným Canoním „čudlům“  trochu jiné kvality. Naprosto překvapil slot pro baterie, který je opravdu pevný a dobře se otevírá i zavírá. Po stránce zpracování hodnotím tento blesk velmi vysoko a řekl bych, že zaslouženě.

 

img_6310.jpg

Osobně jsem jej používal v režimu „M“ a ovládal jsem jej rádiem. Stejně tak i druhý kus. Přijde mi zbytečné ovládat jeden blesk rádiem a druhý v režimu Slave zábleskem z hlavního-MASTER blesku. Rádiové ovladače dnes stojí pár stokorun a máte jistotu, že blesk opravdu odpálí z jakékoliv pozice, na což se nelze  u optického čidla na SLAVE blesku vždy spolehnout. Natož, když máte blesky schované v deštnících a rozmístěné různě od foceného objektu.

img_6312.jpg

 

Novější verze blesku Yongnuo 560 II je díky novému displeji, který první verzi chyběl velmi snadno ovladatelná. Samozřejmě k tomu řádně přispívá i skutečnost absence TTL. V podstatě není moc co ovládat a proto tedy nemá uživatel problém nastavit blesk dle svých požadavků. Tlačítek je pár a oproti jiným bleskům má každé z nich jen jednu funkci  a tedy se ovládání stane brzy intuitivním.

 

img_6319.jpg

 

Blesk má následující parametry :

 • Rozměry 60x190x78mm a hmotnost 350g.
 • Hlava otočná o 270° + 90°(tedy ne zcela kolem dokola, jedna čtvrtotáčka chybí)
 • Směrné číslo 58.
 • Regulace výkonu od 1/1 po 1/128 a to v 1/3EV krocích.
 • Regulace ZOOMu hlavy blesku  v krocích 24 / 28 / 35 / 50 / 70 / 80 / 105mm.
 • 4 režimy provozu – S1, S2, M, Multi.
 • Vstup pro externí napájení (Yongnuo nabízí i power packy).

Nevýhody blesku

 1. Během testu se mi občas stávalo, že mi jeden blesk z mě neznámých příčin usnul, mezitímco druhý korektně fungoval. Na displeji se vám objeví sice roztomilé „Zzz“, nicméně to zjistíte až ve chvíli, kdy se modelka hezky usmívá a blesk nevypálí. Používal jsem baterie Sanyo Eneloop nabité na maximum a do obou blesků byly vloženy současně. Byť to dokáže znepříjemnit práci, beru to jako shodu náhod a důvod pro preventivní zakoupení nové sady baterií.
 2. Absence rychloupínáku jako u Canonu.
 3. Neexistující servisní síť. Vadné blesky se budou nejspíše v záruce měnit za druhý kus.

Pro koho je blesk vlastně určen ?

Blesk jednoznačně doporučuji  pro každého, kdo nebazíruje na značce svého příslušenství, pro začátečníky, nebo naopak pro fotografy pracující v extrémních podmínkách (písek, focení s bleskem pod vodou apod.), kam se jim zcela logicky nechce se svými nákladnými značkovými blesky v hodnotě mnohdy atakující i 15 000Kč. Protože je vskutku velký rozdíl, jestli utopím „Číňana“ nebo Canon 600 EX-RT.

Je však třeba mít na paměti, že toto je manuální blesk. Neboli zapomeňte na rychlé akce, dokumentární a žurnalistické focení apod. Blesk je vhodný zejména pro focení portrétů s užitím v deštníku nebo softboxu (perfektní přenosná sestava), statického makra apod.

 

hotovo(1of1).jpg

 

Tento blesk má zcela jistě každému z nás fotopacientů co nabídnout a byť má své malé nedostatky, tak je třeba mít na paměti  jeho kvalitní konstrukci, velmi slušnou výbavu a hlavně nízkou pořizovací cenu.

Stačí pořídit k tomuto blesku levný difuzní deštník, rádiové ovládání a výsledky na sebe nenechají dlouho čekat :-)

 Blesk YN 560 III (novějš verzi) můžete zakoupit v obchodu 4studio.cz.

 

Štítky: blesk, recenze

Diskuse

pavelsmycek

29.10.2013 06:52

ok

Tak s recenzí mohu jen souhlasit, protože samotný blesk používám již více než rok a dosud funguje:), jinak to, že blesk usne a objeví se jak píšeš roztomilé „Zzz“, mně taky překvapilo, zajímalo by mě jestli to nelze nějak vypnout? Myslím, že za ty peníze to stojí alespoň vyzkoušet, třeba i jako doplňkový blesk k originálu.

Jan Strakoš

29.10.2013 10:22

Yongnuo 568 II TTL

Ahoj používám vyšší verzi těchto blesků a nemůžu si na nic stěžovat. Vše stejné jako u originálu. Jediný mínus je pomalejší nabíjení, ale za tu cenu je to kosmetická vada.

Wickey

29.10.2013 13:18

Díky

Tisíceré díky za tuto recenzi :) Právě zvažuju nákup, akorát verze III a v tomhle článku mi bylo odpovězeno na vše, co mě zajímalo, takže ještě jednou - velké díky.

Michaela Nohejlová

29.10.2013 21:39

YN 560II

Mám tenhle blesk asi 2 měsíce a je tak trochu na heslo... nedá se na něj vůbec spoléhat. Hlavně mi nefunguje s radiovým odpalovačem, pouze se dá odpálit int.bleskem - chtěla jsem ho hlavně jako druhý blesk. Píšete, že na M chodí, tak nevím, asi jsem měla "štěstí" na nějaký horší kousek.

Jiří Bureš

30.10.2013 08:09

Re : YN 560 II

Michaela Nohejlová : Dobrý den, doporučuji Vám vyměnit baterie v rádiovém odpalovači za jiné a vyzkoušet znovu. Také záleží jaký druh používáte. Já osobně jsem v tomto nespoléhal na co nejlevnější kus a použil jsem Aputure Trigmaster II. Je to sice levný odpalovač, ale určitě ne ten nejhorší.

pavelsmycek

30.10.2013 08:59

Re : YN 560 II

taky bych viděl chybu na straně odpoalovače, ale člověk nikdy neví:(

Michaela Nohejlová

30.10.2013 17:06

bohužel, odpalovačem to nebude, s jiným bleskem funguje

rumpeak

1.11.2013 21:12

Odpalovače Aputure

Já naopak budu kontrovat: Odpalovače Aputure jsou naprosto hrozné a ze 7 kusů mi po 2 letech provozu fungují pouze 3!!!!!! Sami od sebe prostě po čase přestanou odpalovat a nebyl to náhodný jev. Jak píšu, po 2 letech jich nefunguje více než 50%

Tomáš Pečiva

25.6.2014 19:36

Dotaz

Mám tento blesk YN560 III a Canon EOS600 Blesk funguje , ale ne z žívým náhle. Přemyšlel jsme , že by to mohlo bejt tím že nemá TTL. Může mi někdo poradit? DIKY

Jan

15.6.2016 16:29

Mám od nich 685 a naprostá pecka....  Víte někdo něco o yongnuo.cz ? prý je to oficální shop?

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Další články z kategorie Recenze a testy

Všechny články kategorie

Recenze Fujifilm GFX 50s: postřehy z praxe

Fujifilm GFX 50s je digitální středoformát od Fujifilmu, který na trhu už nějaký ten pátek je. I přesto si ale zachovává výrazné…

8.9.2020

Tomáš

Fujifilm 35mm f/1.4 R - recenze

Téměř před rokem jsem od své milované rodiny dostal darem k dokončení doktorského studia snad nejklasičtější objektiv od…

11.1.2020

Michal Kroupa

Rode Stereo VideoMic X - recenze

Rode Stereo VideoMic X představuje pár kondenzorových mikrofonů v konfiguraci XY. Jedná se o profesionální řadu od australské…

4.1.2020

Michal Kroupa

Lucerna - nejlepší přítel fotografa hor

Chtěli jste večerní nebo dokonce noční fotografie hor oživit o lidský element, ale lidská postava nebyla v noční scenérii téměř…

13.5.2019

Václav

Recenze ND filtrů VFFOTO

Cestou na Faerské ostrovy jsem si do batohu sbalil několik šedých filtrů od VFFOTO. Konkrétně se jednalo o  ND64x Gold series,…

10.12.2018

Michal Kroupa

Recenze fotobatohu MANFROTTO Windsor

V následujícím krátkém článku vám shrnu dojmy z aktivního používání batohu na Faerských ostrovech.

25.8.2018

Michal Kroupa