Recenze ND filtrů VFFOTO
Cestou na Faerské ostrovy jsem si do batohu sbalil několik šedých filtrů od VFFOTO. Konkrétně se jednalo o ND64x Gold series, ND1000x a ND32000x Premium series. V dnešní recenzi krátce shrnu své praktické zkušenosti při focení s filtry této české značky. Podrobnější recenzi, včetně případného vlivu ND filtrů VFFOTO na kvalitu fotek, naleznete na Fotorádci ZDE
bez ND filtru: délka expozice 1/5s
s ND filtrem: délka expozice 109s
Mezi řadou filtrů Gold a Premium od VFFOTO je několik rozdílů. Mezi ty zásadnější patří použití mosazného rámečku v případě Gold series. Levnější řada Premium má optické sklo zasazené pouze do hliníkového kroužku.
Dalším rozdílem je, že mosazný filtr stejného průměru ve srovnání s hliníkovým váži přibližně o 80% více (15 vs. 27g - 72mm). Mosaz tak působí více odolně, což je také podle Mohsovy stupnice pravda.
Použité optické sklo u Premium i Gold series je totožné. Jedná se přibližně o milimetr tlusté sklo. Rozdíly však najdeme v počtu antireflexních vrstev. Při výrobě Gold series bylo použito celkem 14 antireflexních vrstev. U Premium series se budete muset spokojit s "pouze" 12 vrstvami. Žádný reálný rozdíl v minimalizaci nežádoucích odlesků mezi řadou Gold a Premium jsem ale nezaznamenal.
bez ND filtru: délka expozice 1/200s
s ND filtrem: délka expozice 30s
Navíc je sklo u Gold i Premium series kryto 3+3 nanovrstvami na každé straně, které mají umožňovat snažší čištění a také zvyšovat odolnost proti poškrábání. Poškozovat optické sklo mechanicky jsem nezkoušel :). Na Faerských ostrovech je ale často mlha, která mi běžně kondenzovala při focení na povrchu filtrů. Opravdu mě tak potěšil fakt, že se filtry velmi snadno čistí. Při otření vody dodávaným hadříkem jsem na skle filtrů neměl praktické žádné šmouhy. Dříve jsem používal Hoya PRO1D, který měl naprosto katastrofální vlastnosti co se týká čištění.
Nebudu vůbec zabíhat do podrobností ohledně vlivu ND filrů VFFOTO na výslednou kvalitu fotek. Ukázkové snímky včetně barevného posunu jsou recenzovány ZDE
Pojďme se spíše krátce podívat na praktické zkušenosti z focení.
Po celou dobu jsem používal Carl Zeiss Distagon 28mm f2 ZE na Canonu 6D nebo Sony RX1 s objektivem Sonnar 35mm f2. I když mají oba dva objektivy různé průměry závitů, všechny zmíněné filtry jsem mezi nimi mohl prohazovat díky použití redukčních kroužků. Na Sony RX1 jsem měl navíc drátovou spoušť a mohl jsem tak fotit na časy delší než 30s. U několika fotek jsem ještě ND kombinoval s polarizačním filtrem Hoya, abych minimalizoval odlesky vody při focení moře.
Pro výpočet výsledných časů expozice stačí jednoduše násobit čas bez filtru silou použitého ND. Například v případě času 1/320s bude výsledná expozice s ND32000 100s. S ND1000 můžete při stejném nastavení exponovat 32x kratší časy, tj. přibližně 3.2s. Pokud chcete, aby výsledné fotky púsobily neotřele, doporučuji sáhnout po ND32000x nebo i ND100000x, který je v nabídce firmy.
bez ND filtru: délka expozice 1/320s
s ND filtrem: délka expozice 30s
Premium vs. Gold series
Jelikož je cenový rozdíl mezi oběma pouze 10 - 15%, investoval bych určitě do dražšího z nich. VFFOTO navíc nabízí ještě titanové ND filtry, které jsou zhruba jednou tak drahé než řada Premium. Neměl jsem je však možnost testovat.
Shrnutí
Fitry VFFOTO se vyznačují solidním zpracováním (především Gold series) a kvalitním optickým sklem. Výrobce navíc poskytuje deset let záruku. Ve srovnání s konkurencí také nejsou vůbec drahé.
Běžně krajinky nefotím, ale s použitím silných neutrálních filtrů dostává focení mnohem kreativnější rozměr.
s ND filtrem: délka expozice 30s
s ND filtrem: délka expozice 30s

Michal Kroupa
Michal Kroupa je milovník fototechniky, buněčný fyziolog, optimista a nejmladší z trojice členů KK FOTO www.facebook.com/fotokaka. Věnuje se převážně portrétní, svatební a glamour fotografii. Má slabost pro Leicu, Carl Zeiss, plnoformátové zrcadlovky, mirrorless fotoaparáty a světelné objektivy. Ve volném čase rád testuje vše, co slouží k zachycení okamžiku.
Diskuse

11.12.2018 07:28
Uz zase? Nic proti recenzi ale tady se testujou jenom VFFOTO filtry. Co treba novinku od breakthrough.photography kteroe mam cerstve doma?
Snad o vikendu vyzkousim novej magnetickej DARK CPL filtr (mam 6 Stop) od breakthrough.photography (mam i magneticky drzak). Skoda jen ze me jeste nedosel obyc. CPL - namaji skladem
PS: V tomhle videu je jeste starej magnetickej drzak. Ten novej je uplne jinej
https://www.youtube.com/watch?v=C-BMJ5ADjVc

21.12.2018 08:28
Zdravím,
jelikož každému se může líbit něco jiného a proto to preferuje. A tak je to i s těmito filtry. Mě
osobně se snímky s "mléčnými" vodopády, jako s pastely malovanými obrázky, rozmazanou
vodou a oblohou pranic nezamlouvají... :-)
Další články z kategorie Recenze a testy
Všechny články kategorie
Recenze Fujifilm GFX 50s: postřehy z praxe
Fujifilm GFX 50s je digitální středoformát od Fujifilmu, který na trhu už nějaký ten pátek je. I přesto si ale zachovává výrazné…
8.9.2020

Fujifilm 35mm f/1.4 R - recenze
Téměř před rokem jsem od své milované rodiny dostal darem k dokončení doktorského studia snad nejklasičtější objektiv od…
11.1.2020

Rode Stereo VideoMic X - recenze
Rode Stereo VideoMic X představuje pár kondenzorových mikrofonů v konfiguraci XY. Jedná se o profesionální řadu od australské…
4.1.2020

Lucerna - nejlepší přítel fotografa hor
Chtěli jste večerní nebo dokonce noční fotografie hor oživit o lidský element, ale lidská postava nebyla v noční scenérii téměř…
13.5.2019

Recenze ND filtrů VFFOTO
Cestou na Faerské ostrovy jsem si do batohu sbalil několik šedých filtrů od VFFOTO. Konkrétně se jednalo o ND64x Gold series,…
10.12.2018

Recenze fotobatohu MANFROTTO Windsor
V následujícím krátkém článku vám shrnu dojmy z aktivního používání batohu na Faerských ostrovech.
25.8.2018
Oblíbené články
Kategorie článků
Pište vlastní články
Vyznáte se ve fotografii? Máte ostatním co říci? Pomáhejte nám vytvářet zajímavý obsah Fotorádce.