Brand
Blog

Irsko skrze má skla

Dnešní svět je úžasný. Téměř na každém kroku můžete potkat lidi různých národností a kultur, a když tomu okolnosti přejí, nejdete si mezi nimi i přátele. To se poštěstilo nám, myšleno mně a mé ženě. V pohodlí českých luhů a hájů nás náhoda svedla dohromady s úžasnou dívčinou s vizáží elfky a rodným listem na jméno Tara a potvrzujícím rodiště Dublin, Ireland.

V době, kdy pracovala v české kotlině, jsme společně strávili mnoho pěkných chvil a tak nakonec slovo dalo slovo a bylo z toho pozvání do její ostrovní říše. Tvrdou, sebeobětující a úmornou prací se nám se ženuškou podařilo nahromadit nějaké peňauze, s Tarou jsme dohodli termín a jelo se.

Příjezd byl stanoven na 17.3., což je pro Iry velký den. Slaví se svátek svatého Patrika (český překlad), všude vládne zelené šílenství a bujará veselost většinou až do rána, respektive do konce týdne. Vstávali jsme ve 3 ráno, ale i tak jsme se do Dublinu dostali až kolem druhé hodiny odpolední. Přeci jen cesta z Krpole na hlavák, pak z Brna do Prahy na letiště, letadlo do irského velkoměta, čekání na chronicky nedochvilnou Taru a nakonec cesta k ní domů na předměstí je pořádný flák.

Po vydatném obědě a krátkém spočinutí nás naše průvodkyně vzala na pobřeží. Bohužel jsme propásli průvod a vlastně většinu hromadného veselení. Navíc se kouzelně zatáhlo, takže holky zamířili rovnou do PUBu (místního restauračního zařízení, pozn. překlad)...

...a já? Být v Irsku a neudělat ani jeden snímek jen kvůli nepřejícímu počasí? To bych si musel useknout ruce.

čekání na vlnu pláž

Tentokrát jsem neměl s sebou stativ, takže jsem byl nucen vše fotit z ruky. Chvíli jsem se potácel po pláži, ale pak mne zaujala jedna z atrakcí, kterou jsem pracovně nazval řetízkáč. Pravidelní návštěvníci fotorádcovské galerie určitě postřehli jednu s fotek této věcičky pro jedince se sebevražednými sklony. Dnes přidávám další dvě verze.

na plávání bylo trochu mělko kolotoč holky

v oblacích mraky

No a co bych to byl za pijana whisky, kdybych se nestavil u Jamesonů? A s prázdnou jsme samozřejmě neodešli..

sudy Jameson zevnitř jameson   

Mihli jsme se kolem dublinského hradu, ale to už poprchávalo, takže jsem sbalil nádobíčko a raději se vrhnul na fish & chips (fiš end čips, pozn. překlad) z nejstarší chipsárny v Irsku.

ulička kostelník

Následující snímek je pořízen z auta jedoucího po dálnici a skrze sklo. Kvalita tomu odpovídá, ale to prostě nešlo nevyfotit, no řekněte sami..

on the road

Abych doplnil, proč jsme se ocitli na dálnici. Tařiny rodiče totiž mají na opačné straně Irska (než je Dublin, tj. na západní, tj. na mapě vlevo, tj. strana vidličky) malou chajdu. Nachází se v oblasti Killarney, v čemsi jako národním parku plném hor, jezer a polodivokých nepřátelských ovcí.

Na místo určení jsme dorazili po setmění, takže jsme jen rozběsnili topení, zapálili v krbu a užívali si neuvěřitelnou atmosféru kamenných zdí, hučení řeky za okny a plápolání ohně. K tomu sklenička neuvěřitelně lahodné dvanáctileté pálenky od Jamesona, společnost dvou okouzlujících dam a knížka skvostných reportážních fotek, kterou jsem objevil na stolku v rohu. Není ten život nakonec krásný?

 Tara úlovek

Druhý den jsme strávili pochodováním po nádherné okolní krajině. Možná by bylo přesnější napsat, že jsme ho strávili středně rychlým letem v extrémě nízké výškové hladině, protože holky naprosto ignorovaly mou potřebu se každých pět metrů zastavit, rozmyslet záběr, upevnit stativ, nastavit foťák, nedejbože vyměnit objektivy a pak trpělivě počkat, než doběhne samospoušť. Jediné co dobíhalo, jsem byl já. Nu což, snad se mi na následujících obrázcích podařilo zachytit aspoň trochu kouzla irské přírody.

jezero jezero podruhé

na vrcholu

Lady's view Lady's view jinak

 Co dodat na závěr. Nemůžu říci, že bychom si tam odpočinuli, jak se od dnů volna očekává, ale díky Taře jsme mohli zakusit pořádnou porci Irska. A to je věc, na kterou se nezapomíná.

 

Štítky:

Diskuse

vojta

2.4.2010 20:22

Tome, fotky paradni, ma to atmosferu! Nekdy tam zajet jen tak na foceni co?:)

Maryla

2.4.2010 20:35

Jo Irsko, tak tam jsem taky nebyla. Takže je super, že jsi se s náma podělil o zážitky :) Hezké fotky

Tom Křišťan

2.4.2010 20:48

jasňačka Vojto, dáme si tam týden leháro..nebo radší dva :-D Marylo, druhá v pořadí by měla být dle tvého přání u mé fotky z 26. března..

Stanislav Souček

3.4.2010 07:56

Tome, jeden z nejlepších článků na blogu. Já, ortodoxní pecivál a zapřísáhlý necestovatel, jsem po přečtení článku zatoužil tam zajet. Fotky jsou suprovka.

vojta

3.4.2010 09:03

Tak je to jasne, dalsi workshop/fotovylet bude v Irsku:)

Kmínek

3.4.2010 09:04

Super článek i fotky. Po přečtení a zkouknutí fotek mám taky chuť tam zajet.

Tomáš

4.4.2010 11:01

Tome, nádhera. Fotky naprosto skvělý! Díky za super cestopis, uplně to na mě dýchlo atmosférou.

malej miki

4.4.2010 11:52

wau!!!

mikimu moc líbit tahle dokument!!!

Tom Křišťan

6.4.2010 07:10

Jsem opravdu rád, že se mi podařilo nalákat vás na kouzlo této zemičky. Díky moc za kladné hodnocení

popi

8.4.2010 01:29

Palečky, naprosto super ! Článek i fotky :)

Akrodif

13.4.2010 16:10

Vidíš, Tome - já se o to lákání snažím už pár let a nikdo nikde a ty máš zájemce po několika dnech ;-) Pěkné to máš!

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Další články z kategorie Ostatní

Všechny články kategorie

Urychlí pandemie likvidaci full-time fotografů?

Jestli se někteří fotografové dostali poslední dva roky do problémů kvůli saturaci trhu, co provede s jejich podnikáním současná…

16.3.2020

Tomáš

Jak se vyhnout napadení žralokem nejen při focení?

Řada z vás se mě po fatálním napadení turisty v Marsa Alam ptala, co dělat, když pod vodou při focení, šnorchlování nebo potápění…

16.8.2018

Václav

Jak odevzdáváte své fotografie?

Fotografie se stala nejen zábavou, ale i (vedlejší) prací pro mnoho fotografů. A tak se vcelku často diskutuje otázka - jakým…

4.5.2017

Tomáš

Jak na ostré fotky: 5 tipů pro začínající fotografy

Nezáleží na tom, jestli jste si koupili svoji první zrcadlovku značky Nikon, Canon či Pentax – i tyto skvělé aparáty dokážou…

17.3.2017

Redakce Fotorádce.cz

Otázka pro fotografy: nová výbava nebo vzdělávání?

Krásné fotky - to je něco, co by chtěl asi každý amatér i profesionální fotograf. Otázkou do pranice je - jak něčeho takového…

7.3.2017

Tomáš

Nestaňte se otrokem svého fotoaparátu

Poslední dobou jsem až příliš často svědkem zarážejícího jevu. Všichni všechno fotí, natáčí, ale málokdo se opravdu dívá kolem…

8.6.2016

Tomáš