Brand

Otázka pro fotografy: nová výbava nebo vzdělávání?

Krásné fotky - to je něco, co by chtěl asi každý amatér i profesionální fotograf. Otázkou do pranice je - jak něčeho takového dosáhnout? Někdo to řeší nákupem drahé techniky, jiní volí cestu sebevzdělávání. Rád bych v tomto článku vznesl otázku: kterou cestou se vydat? A zároveň se na ní pokusím odpovědět.

panasonic-g10.jpg 

Fotografování jako hobby i výdělečná činnost zaznamenalo za posledních pět až deset let obrovský "boom". Jinak řečeno, dnes fotí téměř každý. Zrcadlovka s profi objektivem už není nic nedostupného i pro běžného člověka. A tak se prostě focení dostalo více "mezi lidi" jako kreativní i zábavná činnost. A to je fajn, protože lidé se díky tomu učí něco nového... i když právě o tom učení by se dalo značně polemizovat.

Lidé totiž všeobecně nakupují zejména zrcadlovky, ale i lepší systémové kompakty s předpokladem, že krásné snímky přijdou tak nějak samy. A nebo vcelku logicky předpokládají, že to bude mnohem snazší, než s obyčejným kompaktem nebo s telefonem. A já se upřímně nedivím - člověk tak nějak předpokládá, že drahý fotoaparát přinese automaticky lepší fotky. Jenže vy už nejspíš také víte, že to tak být vůbec nemusí.

Ono je to s focením totiž podobné jako třeba s hrou na hudební nástroj. Nákup drahé kytary ze mě neudělá profesionálního kytaristu. Na pohled to bude pěkné mít něco takového v ruce, ale výsledek bude nejspíš žalostný. No a podobné je to právě i s focením - jen s tím rozdílem, že fotografování se mi jeví jako snazší. Respektive nepovedená fotka nebude vypadat tak blbě, jako naprostá disharmonie u kytary.

A tak se dostáváme k té hlavní otázce, kterou lidem často (nejen na svých kurzech) připomínám. Je lepší investovat do nové foto výbavy nebo do sebe / sebevzdělávání? Já už odpověď znám...

Kdy investovat do nové foto techniky

canon-eos-60d-live.jpg 

Do nové fotografické výbavy bych vám doporučil investovat až tehdy, když zjistíte, že vás ta současná výbava opravdu v něčem omezuje. A toto omezení dokážete přesně pojmenovat. Například fotoaparát velmi pomalu ostří, má moc pomalé sekvenční snímání, má extrémně malé rozlišení a vy potřebujete tisknout velké formáty, objektiv je málo světelný, potřebujete externí blesk apod. Prostě přesně specifikovaný problém. Vcelku často se mě lidé ptají na koupi nového fotoaparátu jenom pro to, že ten jejich je "už tři roky starý", a tak chtějí nějaký nový. Já to nechci nikomu vymlouvat, ale takovéto nákupy bývají zbytečné. Prvotní nadšení z nového fotoaparátu rychle vyprchá - mnohem lepší by bylo naučit se se současnou výbavou "novým kouskům", což by přineslo dlouhodobě větší radost a nadšení.

Samozřejmě je otázkou, kdo jak k focení přistupuje. Pokud někdo vnímá focení jako hobby činnost, která ho baví a focení jako takové mu přináší upřímnou potěchu, pak může být investice do nové foto techniky vcelku radostnou událostí, která ještě víc podpoří nadšení k focení. V takovém případě lze nákup nové foto techniky odsouhlasit emotivním rozhodnutím - když mi to udělá radost a focení si díky tomu ještě víc užiju, tak proč ne.

Jen je potřeba od toho odlišit očekávání lepších fotek - to je věc zcela odlišná. A v praxi vůbec neplatí, že nová foto technika automaticky přinese lepší fotky. Zvláště v případech, kdy nákup je "emotivního" charakteru - tedy kupuji si něco nového pro radost. Ta se dostaví jistě v hojné míře, ovšem lepší fotky nejspíš ne. Tam je potřeba investovat do vzdělání, viz níže.

Kdy investovat do sebevzdělání

ovalna-odrazka-jak-drzet2.jpg 

Do čeho lepšího lze investovat své těžce vydělané peníze, než do sebe sama? Nový fotoaparát zastará, ale znalosti, vědomosti a zkušenosti zůstávají napořád. A to je to, oč tu běží.

Investovat do sebevzdělání mohu v hojné míře doporučit snad všem fotografům - a to bez výjimky. Vyberte si oblast, která vás zajímá, pečlivě zvolte kurz (aby byl přínosný) a uvidíte, že nově získané zkušenosti a znalosti se vám budou hodit i v budoucnu.

Typickým příkladem je fotograf, který má vcelku solidní techniku a přitom se stále nedaří dosáhnout požadovaného výsledku. A tak začne intuitivně pátrat na internetu, jak by bylo možné s pomocí nového příslušenství dosáhnout lepších fotek. A to je prostě špatně. Mnohem lepší a snazší cestou je naučit se to od někoho, kdo to už nejen umí, ale dokáže to i jiné lidi správně naučit. To v praxi znamená zejména:

  • fotografické kurzy,
  • online webináře,
  • kurzy ze záznamu (video kurzy),
  • knihy ať už tištěné nebo elektronické,
  • individuální školení,
  • články a návody na internetu,
  • diskuze s kamarádem fotografem u piva... :)

To jsou nejčastější zdroje pro sebevzdělávání. Ideální je kombinovat více uvedených typů a nespoléhat se jen na jeden zdroj, jelikož co člověk, to přístup. A tak si například o fotografování portrétů můžete koupit knihu a navštívit kurz - a pak si z obojího vybrat to nejlepší nebo to, co vám vyhovuje. Nebo si na úpravu fotek můžete pořídit videokurz a pak třeba ještě shlédnout nějaký webinář nebo navštívit klasický kurz pro dořešení individuálních dotazů.

Možností sebevzdělávání je dnes opravdu celá hromada. Až bych řekl, že fotografické kurzy dnes pořádá každý třetí fotograf. O to pečlivěji bych vám doporučil vybírat, aby to nebyly vyhozené peníze. Určitě se vyplatí zjistit dosavadní reference a nenechat se zlákat jen pěkným marketingem. Kurzy fotografování totiž může pořádat opravdu kdokoliv, nejsou tam žádná omezení nebo podmínky. Takže na to pozor...

Osobně jsem toho názoru, že sebevzdělávání není nikdy dost, a tak se investice do správného kurzu / knihy apod. vždy vyplatí. To, co se jiní formou samostudia nebo metodou pokus-omyl museli učit roky, se můžete vy dozvědět během jednoho dne. Samozřejmě lze jít cestou sbírání různých materiálů na internetu, ale bude vám to trvat desetkrát déle, než kdybyste zaplatili za nějakou ucelenou formu. Ať už je to kniha nebo kurz. A přitom taková investice bude nesrovnatelně nižší, než investice například do nového objektivu. A tak opět říkám - neváhejte investovat do sebevzdělání kdykoliv to bude možné. Rozhodně se to z dlouhodobého hlediska vyplatí víc, než například nová předsádka, která za půl roku skončí v krabici.

Doporučení

Osobně zastávám takový přístup, že pokud se mi něco nedaří, tak se snažím odhalit příčinu - nejslabší článek řetězu. A tu pak následně řeším. Troufám si tvrdit, že u naprosté většiny fotografů je příčinou absence znalostí a zkušeností. Dost dobrou foto techniku dnes mají skoro všichni, ale potřebné znalosti už ne. A tak mi vcelku zůstává rozum stát nad tím, jak může někdo utratit desítky tisíc za novou zrcadlovku a objektivy a pak škudlí každou korunu a neinvestuje už do žádného kurzu. A tak to focení podle toho také vypadá... články na internetu a youtube návody to nezachrání, jelikož každý radí něco jiného a také ne vždy zcela správně. Ve výsledku to končí nechutí k focení (v tom horším případě tomu ještě předchází nákup další nové techniky).

Prostě nechápu, jak může někdo utratit hromadu peněz za výbavu a pak nezainvestovat do nějakého kurzu nebo knihy. Samozřejmě znám ten vzrušující pocit spojený s nákupem nové foto výbavy - rozšířené zorničky :), zrychlený tep a ten příjemný "vzrušující pocit" z nového fotoaparátu nebo objektivu je moc fajn. Ale za chvíli vyprchá... a proč si takové pocity neprodloužit tím, že se naučím něco nového? Bude to levnější a přínosnější.

Takže abych to nějak shrnul...

Novou foto techniku doporučuji kupovat až tehdy, kdy opravdu víte, že vás ta současná v něčem konkrétním omezuje. A dokážete to přesně pojmenovat. To, že je fotoaparát "starý" ale jinak vám na něm nic nevadí, není důvod pro koupi nového. Výjimkou je, pokud si prostě jen chcete udělat radost a reálně neočekáváte lepší fotky. Pak ano...

Do sebevzdělávání doporučuji investovat průběžně pořád, protože to se vám nikdy neztratí. Nemusí to znamenat velké výdaje - navíc když budete pečlivě vybírat své zdroje, budou to investice, které vám "vrátí" ať už v materiální nebo nemateriální podobě.

A v každém případě doporučuji hodně fotit a zkoušet, protože pouhé studium také nestačí ;)

Máte své zkušenosti, názory nebo doporučení? Podělte se se svými kolegy a napište je do komentářů níže. Toto téma je určitě na delší diskuzi a věřím, že do ní svou troškou přispějete ;)

 

Diskuse

Jiří

7.3.2017 12:51

Mít tak ty peníze co investovat do techniky :D což moc jako student nejde...podle mě není problém na youtubu najít kvalitní přednášky, akorát se musí dýl hledat a mít na paměti, že některý věci jsou daný citem a některý jsou daný principem fungování něčeho :) 

jedinej problém je, že jsou v angličtině, je potřeba dýl hledat (dají se najít nahrávky ze seminářů světově uznávaných fotografů, případně záznam výuky malířství o pokročilé kompozici a hře se světlem) a vzhledem k tomu, že u běžných kurzů taky každý "školitel" může říct něco jiného a má jen určitej rozhled, mi to příjde v hodně věcech i snažší :) ale když většina lidí skončí jen u kanálů typu "angry photographer" nebo "Jared Polin" apod., tak uznávám, že ve většině případů je lepší si zaplatit kurz než sedět u počítače :)

 

Tomáš

7.3.2017 14:01

Trefný postřeh Jiří ;)  Díky za něj.

Bohuslav

7.3.2017 19:15

Zajímavý článek. Sám jsem před několika lety řešil, že technika fajn, ale chybí mi ten všeobecný rozhled, co se kumštu týká. Tak jsem to vzal od podlahy a fotku vystudoval. Šest semestrů klasické výuky a dva semestry výtvarné fotografie. Studium dálkově a placené. Vyučující? Pohrybný, Velkoborský, Kolčavová, Franc . . . přednášky Jirka Turek, Tonda Kratochvíl . . . Podotýkám, že mě fotka neživý. Stále jsem amatér, co má prostě fotku rád. Potkávám lidi, co za neskutečné peníze nakoupí techniku a pak se hrozí výsledku. Jsem přesvědčen, že bez studia (samostudia) to prostě dobře nejde. Číst si knihy o fotografii je fajn, ale nic nenahradí jít s kůží na trh, když Vám ostatní studující cupují Vaše "dokonalé" dílo na jednotlivé pixely. Takže za mě ano, workshopy, setkání fotografů, studium, návštěvy výstav, galerií a až potom technika. 

Karel

9.3.2017 09:20

Mít dobrou techniku je základ - např. focení v tmavém kostele bez světelného objektivu je zárukou nejedné vrásky na čele fotografa, nicméně pokud dotyčný už má alespoň nějaké zkušenosti, tak i s tímto se dá poprat a vymyslet lepší řešení než vyklopit integrovaný blesk :-)

Videokurzy jsou sice super, ale je vždy potřeba po shlédnutí uchopit aparát do ruky a vyrazit do terénu. Fyzické kurzy mají jednu nepopiratelnou výhodu - když už si člověk zkouší nové ale třeba i staré finty a výsledek není optimální, tak má možnost hned na místě zkonzultovat v čem je problém a v lepším případě se i dozvědět nějakou radu.

Znám lidi, kteří dokážou recitovat definici hloubky ostrosti, na čem závisí a jak ji můžeme ovlivnit, a pak nad fotkou kroutit hlavou s dotazem proč mají něco ostré a něco ne (nebo naopak proč nemají rozostřené to, co u jiné fotky rozostřené bylo).

A když už někdo nemůže nebo nechce utrácet peníze za kurzy a workshopy, tak je potřeba najít v okolí někoho se stejným zájmem, vyrazit do terénu a zkoušet, zkoušet a zkoušet. Víc hlav víc ví, každý pochytí někde něco jiného a když se to dá dohromady, tak je to taky cesta, byť asi ne nejkrtatší a nejrychlejší (což samozřejmě nemusí být vůbec na škodu)

Tomáš

9.3.2017 09:30

Zcela souhlas. Bohužel mám někdy zkušenost takovou, že i fotografové, kteří fotí zakázky za peníze, neví proč mají to či ono tak nastavit a zcela jim chybí ty "technické základy", bez kterých se velmi snadno naseká celá řada průšvihů. Pro někoho, kdo fotí za peníze, by mělo být základní fotografické vzdělávání povinné :D (řečeno s nadsázkou). Na druhou stranu pak vídám spoustu hobby fotografů, kteří nemají problém utratit peníze za kurz nebo knihu jenom proto, že něco chtějí umět (a přitom nemají touhu si tím vydělávat). To pak klobouk dolů!

Petr Kotrlík

9.3.2017 10:50

Bohužel je pravdou, že lidé opravdu zbytečně nakupují drahé stroje, aniž by to potřebovali, ale to už je boj každého a peníze každého. Co se týče vzdělávání, mám desítky knih, prošel jsem několika WS (u velmi kvalitních fotografů, tohle si fakt pečlivě rozmýšlím), ale nejvíc mi dali ty debaty "u piva", které máme často s Fujisty v Praze (sice musím dojíždět, ale stojí to za to). Člověk si tam poví, co ani na kurzech kolikrát nepadne, a to jak od amatérů, tak zkušené profíky. Ale nic z toho člověka stejně nenaučí dokonale fotit, protože to se dá jednoduše jen tréninkem - jako s tou kytarou..  všechno je o zkušenostech a tréninku, takže fotit a fotit :-) Ale  WS si rád vyhledávám pořád, jen to časově často nevychází, a to bych rád i k Tobě, Tomáši.. tak snad to jednou vyjde :_)

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Další články z kategorie Ostatní

Všechny články kategorie

Urychlí pandemie likvidaci full-time fotografů?

Jestli se někteří fotografové dostali poslední dva roky do problémů kvůli saturaci trhu, co provede s jejich podnikáním současná…

16.3.2020

Tomáš

Jak se vyhnout napadení žralokem nejen při focení?

Řada z vás se mě po fatálním napadení turisty v Marsa Alam ptala, co dělat, když pod vodou při focení, šnorchlování nebo potápění…

16.8.2018

Václav

Jak odevzdáváte své fotografie?

Fotografie se stala nejen zábavou, ale i (vedlejší) prací pro mnoho fotografů. A tak se vcelku často diskutuje otázka - jakým…

4.5.2017

Tomáš

Jak na ostré fotky: 5 tipů pro začínající fotografy

Nezáleží na tom, jestli jste si koupili svoji první zrcadlovku značky Nikon, Canon či Pentax – i tyto skvělé aparáty dokážou…

17.3.2017

Redakce Fotorádce.cz

Otázka pro fotografy: nová výbava nebo vzdělávání?

Krásné fotky - to je něco, co by chtěl asi každý amatér i profesionální fotograf. Otázkou do pranice je - jak něčeho takového…

7.3.2017

Tomáš

Nestaňte se otrokem svého fotoaparátu

Poslední dobou jsem až příliš často svědkem zarážejícího jevu. Všichni všechno fotí, natáčí, ale málokdo se opravdu dívá kolem…

8.6.2016

Tomáš