Brand

Jak na ostré fotky: 5 tipů pro začínající fotografy

Nezáleží na tom, jestli jste si koupili svoji první zrcadlovku značky Nikon, Canon či Pentax – i tyto skvělé aparáty dokážou vyrobit neostrou fotografii. Není to však jen o zkušenostech. Dokonale ostrou fotku můžete vytvořit i v případě, že na svém kontě máte jen pár desítek snímků z kompaktu. Jak na to? Toto je 5 nejdůležitějších tipů, díky kterým budete mít fotky ostré jako zkušený fotograf. Začněte výbavou.

ostre-fotky.jpg 

1. Optimální clona je váš spojenec


Fotit s optimální clonou je jednoduchý a zároveň velmi účinný trik, jak dosáhnout ostré fotografie. Jak optimální clonu najdete? U většiny objektivů je optimální clona o 2-3 expoziční stupně nižší než zcela odcloněný objektiv. Co to znamená? V případě, že máte objektiv s citlivostí f/2.8, clona s nejostřejší kresbou bude nejspíš f/5.6 a f/8. Proč? Protože při zaclonění se minimalizují obrazové vady objektivů = fotky jsou ostřejší. Clonová čísla jdou za sebou: 2.8, 4, 5.6, 8 a 11. Takže, pokud máte např. 17-50mm f/2.8 objektiv, ostřejší kresbu bude mít na f/5.6 až 8. Samozřejmě, že s touto clonou nemůžete fotit vždy (například na portréty se hodí clona nižší). Pokud vám to ale podmínky dovolí, použijte ji.

2. Nepodceňte výběr objektivu


Určitě jste už od některých fotografů slyšeli, že focení není jen o technice, ale i o schopnostech. Nuže, schopnosti jsou rozhodně důležité. Když však nemáte kvalitní techniku, dokonalé a ostré fotky uděláte jen těžko. Z toho důvodu je nutné mít kvalitní objektiv. Máte kamaráda s lepší technikou? Zkuste si od něj půjčit kvalitnější objektiv, udělejte dva stejné snímky s dvěma různými objektivy -  a pak se podívejte na ten rozdíl. Může být opravdu obrovský. Proto je pro vás důležité, abyste si namísto univerzálního „skla“ koupili objektiv, který je určen pro potřeby vašeho focení. S univerzálním objektivem těžko uděláte stejně dobré detailní záběry jako například s makro „sklem“.

3. Nastavte si správnou citlivost a čas závěrky


Čím nižší ISO (digitální verze citlivosti filmu), tím ostřejší fotka a méně šumu. Proto je potřeba mít k dispozici stavit - zejména na krajinu, architekturu, interiéry apod. Jelikož pokud fotíte bez stativu s ISO 100 v horších světelných podmínkách, tak zrcadlovku „neudržíte“  - a snímek bude pohybově rozmazaný a neostrý.

Když stativ nemáte, tak v případě špatných světelných podmínek přepněte režim aparátu na prioritu času a nastavíte si čas, který odpovídá inverzní hodnotě vaší ohniskové vzdálenosti. To je takové často zmiňované pravidlo ve fotografii. Fotíte s 180mm objektivem? Nastavte čas na 1/200s - to bude čas dostatečně krátký na to, aby fotka mohla být pěkně ostrá.

4. Kupte si stativ


Použití stativu je zejména při fotografování krajiny, interiérů, architektury, ale i produktů, malých detailů a někdy i stylizovaných portrétů téměř nutností. Focení ze stativu bývá pracnější, ale zase se to vyplatí z hlediska pohodlí. Nastavíte si vhodnou kompozici a pak se už jen staráte o focení. Nemusíte držet fotoaparát v ruce a myslet na to, abyste s tím moc nepohnuli. Všeobecně lze říct, že stativ by měl mít každý fotograf...

Nechcete trávit dlouhé minuty nastavováním polohy zrcadlovky? Kupte si stativ s kulovou hlavou. Ta je mnohem flexibilnější a pružnější při focení. Na druhou stranu zase neumožňuje třeba jen pohyb ve vertikální ose (v horizontální často ano). Při focení ze stativu nezapomeňte vypnout stabilizaci obrazu. Proč?  Protože i když je zrcadlovka stabilní, tak tato funkce bude hledat otřesy tak dlouho, dokud je nenajde (či sama nezpůsobí).

5. Používejte dálkovou spoušť


I v případě, že máte fotoaparát na stativu, tak váš stisk spouště na aparátu způsobí, že se zrcadlovka mírně otřese. A tyto otřesy snižují ostrost fotografie. Existuje však na to velmi jednoduchý recept – kupte si dálkovou spoušť. Je už na vás, zda si pořídíte bezdrátovou dálkovou spoušť, či spoušť s kabelem. Pokud si dálkovou spoušť nechcete pořizovat, nebo jste si ji zapomněli doma, můžete použít samospoušť manuální. Připravte se ale na minimálně dvousekundové čekání. Navíc pokud fotíte například noční oblohu nebo i krajinu na dlouhé expozice, budete stejně dálkovou spoušť potřebovat, jelikož nejdelší čas závěrky (kromě Bulb) bývá jen kolem 30 sekund.

Hledáte spolehlivý stativ, kvalitní objektiv či samospoušť? Navštivte oblíbený obchod amatérských i profesionálních fotografů AQT.sk. Jistě vás potěší informace, že AQT vám objednávku doručí kurýrní službou i do České republiky (za 189 Kč). Navštivte stránky AQT.sk – a udělejte rozhodný krok k dokonale ostrým fotkám.

 

Štítky:

Další články z kategorie Ostatní

Všechny články kategorie

Urychlí pandemie likvidaci full-time fotografů?

Jestli se někteří fotografové dostali poslední dva roky do problémů kvůli saturaci trhu, co provede s jejich podnikáním současná…

16.3.2020

Tomáš

Jak se vyhnout napadení žralokem nejen při focení?

Řada z vás se mě po fatálním napadení turisty v Marsa Alam ptala, co dělat, když pod vodou při focení, šnorchlování nebo potápění…

16.8.2018

Václav

Jak odevzdáváte své fotografie?

Fotografie se stala nejen zábavou, ale i (vedlejší) prací pro mnoho fotografů. A tak se vcelku často diskutuje otázka - jakým…

4.5.2017

Tomáš

Jak na ostré fotky: 5 tipů pro začínající fotografy

Nezáleží na tom, jestli jste si koupili svoji první zrcadlovku značky Nikon, Canon či Pentax – i tyto skvělé aparáty dokážou…

17.3.2017

Redakce Fotorádce.cz

Otázka pro fotografy: nová výbava nebo vzdělávání?

Krásné fotky - to je něco, co by chtěl asi každý amatér i profesionální fotograf. Otázkou do pranice je - jak něčeho takového…

7.3.2017

Tomáš

Nestaňte se otrokem svého fotoaparátu

Poslední dobou jsem až příliš často svědkem zarážejícího jevu. Všichni všechno fotí, natáčí, ale málokdo se opravdu dívá kolem…

8.6.2016

Tomáš