Brand

Postřehy z „Fashion workshop Hvar 2012“

271k0787_th.jpg

Tento rok jsem měl možnost se zúčastnit fotografického worshopu na Hvaru pod vedením Vaška Širce a kolektivu, o kterém jsem informoval v tomto článku „Pozvánka na fotografický workshop Fashion workshop Hvar 2012“. A jak jsem slíbil, přináším krátký report z tohoto informacemi nabitého týdne. Na úvod mohu říci, bylo to skvělé!

Je to už měsíc co jsem z Chorvatska zpět doma a i nyní mohu říci to, co jsem prohlásit ihned po návratu „Bylo to skvělé a když bude příležitost pojedu rád i znovu“ Jsem přesvědčen, že tento pocit sdílí většina účastníků, se kterými jsem strávil super týden, a malým důkazem toho snad může být fakt, že v naší skupině již jeden opakující se účastník byl.

Ale abych nepsal jen obecné „bláboly“ a vy jste si mohli udělat konkrétnější představu, jak workshop probíhal, pokusím se být trochu konkrétnější a popsat jak kurz probíhal. Délka celého kurzu je 7 dní. Příjezd v sobotu v poledne (z republiky se vyjíždí v pátek) a odjezd následující sobotu ráno.

Doprava není v kurzu zajištěna, ale v rámci snížení nákladů organizátoři seskupí účastníky do aut tak, aby cesta vyšla co nejlevněji. V přihlášce totiž každý z účastníků vyplní, zda může poskytnou své auto, a kolik osob uveze.

Vyjížděli jsme v pátek v 18:00 a vzhledem k tomu, že jsem byl řidičem, byla pro mne cesta nejdelší (trvala cca 16 hodin) neboť jsem postupně nabíral ostatní spolucestující. Na místo jsme dorazili kolem sobotního poledne. Ihned po příjedu se nás ujal Vašek (pokud budu mluvit o Vaškovi, tak tím myslím Václava Širce) a pomohl nám s ubytováním. V průběhu dne ještě dorazili ostatní účastníci a my měli čas odpočívat po náročné cestě.

_mg_3595.jpg

Celková skladba kurzu byla 8 účastníků, 4 lektoři, 4 modelky! Možná se podivujete nad zajímavým poměrem jeden lektor a modelka na dva účastníky. Ale z celého kurzu byl cítit jasný záměr něco účastníky naučit (což bohužel ne vždy na kurzech platí) a proto je maximální počet účastníků na kurz stanoven na 10 osob. Navíc lektoři si potřebují také odpočinout, načerpat síly a připravit své lekce.

Každý den jsme začínali s programem kolem půl jedenácté ráno a končilo se mnohdy až v deset večer. Během dne byl čas si dát společný oběd, případně trochu odpočinout, ale rozhodně nečekejte, že budete mít čas na vylehávání u moře. Kurz je našlapaný a průměrem kurzu byly tři fotografické lekce na den plus večerní probírání postprodukce s názornými ukázkami.

271k1067_02_th1.jpg

Každou lekci vedl jiný lektor, podle toho na co byla zaměřena, neboť každý z přednášejících vynikal v některé z probíraných oblastí. Nicméně neoddiskutovatelnou autoritou celého kurzu je Vašek, a pokud zrovna lekci nevedl, tak byl stále nablízku připraven odpovědět na jakékoliv dotazy.

Ze zkušeností z jiných kurzů mne velmi překvapil způsob vedení jednotlivých lekcí. Nejdříve lektor nachystal danou scénu a vysvětlil jednotlivé kroky a důvody proč co použil. Poté vyfotil pár snímků a ukázal jaký je cíl, pak měl každý z účastníků možnost si udělat vlastní snímek, případně scénu upravit. Nebylo to tedy tak jak je na většině kurzů zvykem, že se všichni naráz nahrnou na jednu modelku a ta neví kam se koukat dříve, ale naopak vždy fotil pouze jeden fotograf a měl tak možnost vyfotit snímek dle svých představ.

Jednotlivé lekce byly zaměřeny na různé oblasti. Práce s externími blesky v exteriéru v kombinaci s přirozeným světlem, práce s odrazkami, komunikace s modelkou, chyby v pózování, techniky líčení, výběr fotografických lokací, interiérové focení, …. Témat bylo opravdu hodně a i ta, u kterých jsem myslel, že mne nemohou již nic nového naučit, jsem byl příjemně překvapen. Minimálně je vždy zajímavé mít možnost porovnat vlastní způsob práce s přístupem někoho jiného.

pohadka_th.jpg

Na poslední den kurzu si mohl každý z účastníků vymyslet vlastní námět a vybrat si modelku a lektora, který mu pomůže daný námět zrealizovat. Po pěti dnech „vodění za ručičku“ měl tedy každý možnost si vyzkoušet vymyslet celou scénu, včetně přípravy modelky, výběru lokace a výběru techniky a zjistit, že to není tak jednoduché jak se to mohlo celý týden zdát. Nicméně každý tak mohl zúročit a převést do praxe to co se během kurzu naučil.

Během týdne jsme kromě focení měli i pár výletů po ostrově, které byly příjemným zpestřením celého kurzu a umocnili tak ten skvělý pocit se kterým jsem z kurzu odjížděl, a který stále mám. Přestože nám počasí příliš nepřálo a většinou bylo přesně takové, jaké jsme nechtěli, ve výsledku bylo fotografování v nejméně příznivých podmínkách nejzábavnější. Navíc, pocit uspokojení z vydařené fotky byl o to větší J.

_mg_4221.jpg

Za sebe tedy mohu účast na kurzu jedině doporučit. Máte možnost podívat se na zajímavá místa nejen z hlediska fotografického. Seznámíte se se zajímavými a inspirativními lidmi a netřeba zmiňovat, že dostanete možnost nahlédnout pod pokličku módní a reklamní fotografie s lidmi, kteří v tomto oboru v České Republice něco znamenají a naučit se něco nového.

Tento rok se bude konat ještě jeden turnus a to v termínu 22.9.2012 – 29.9.2012. Za sebe mohu říci jediné, neváhejte a jeďte, nebudete litovat. Malým bonusem může být, že za velmi sympatickou cenu s sebou můžete vzít i svého partnera (partnerku). Ale pokud mohu radit, jeďte sami neboť času na partnera opravdu mnoho nezbývá.

Více informací o kurzu naleznete zde www.fwh.cz.

Další články z kategorie Ostatní

Všechny články kategorie

Urychlí pandemie likvidaci full-time fotografů?

Jestli se někteří fotografové dostali poslední dva roky do problémů kvůli saturaci trhu, co provede s jejich podnikáním současná…

16.3.2020

Tomáš

Jak se vyhnout napadení žralokem nejen při focení?

Řada z vás se mě po fatálním napadení turisty v Marsa Alam ptala, co dělat, když pod vodou při focení, šnorchlování nebo potápění…

16.8.2018

Václav

Jak odevzdáváte své fotografie?

Fotografie se stala nejen zábavou, ale i (vedlejší) prací pro mnoho fotografů. A tak se vcelku často diskutuje otázka - jakým…

4.5.2017

Tomáš

Jak na ostré fotky: 5 tipů pro začínající fotografy

Nezáleží na tom, jestli jste si koupili svoji první zrcadlovku značky Nikon, Canon či Pentax – i tyto skvělé aparáty dokážou…

17.3.2017

Redakce Fotorádce.cz

Otázka pro fotografy: nová výbava nebo vzdělávání?

Krásné fotky - to je něco, co by chtěl asi každý amatér i profesionální fotograf. Otázkou do pranice je - jak něčeho takového…

7.3.2017

Tomáš

Nestaňte se otrokem svého fotoaparátu

Poslední dobou jsem až příliš často svědkem zarážejícího jevu. Všichni všechno fotí, natáčí, ale málokdo se opravdu dívá kolem…

8.6.2016

Tomáš