Brand

Recenze Canon EOS 7D II

Mnoho se od něj čekalo, a tak jsme jej pro vás v redakci otestovali. Jaký je Canon EOS 7D II v praxi i ve srovnání se svým předchůdcem 7D? Vyplatí se jej koupit, jak se s ním fotí a jak kvalitní fotky poskytuje? Nejen to se dozvíte v naší dnešní recenzi Canonu 7D II.

Nároky kladené na dnešní fotoaparáty jsou vysoké, tím spíše na modely, které mají splnit zejména jedno jediné poslání. V případě 7D II se samozřejmě jedná o uspokojení fotografů sportu.

Úvodem

Do redakčního testu nám společnost CANON CZ zapůjčila koncem prosince 2014 novinku Canon EOS 7D Mark II v setu s objektivem Canon EF-S 18-135 IS STM. Počasí však skutečně objektivnímu testu příliš nepřálo...

V roce 2012 jsem poměrně hodně fotil Canonem 7D a to víceméně všechno. Od portrétů, přes street fot, občas tedy i ten sport :-), zkrátka vše. Stejně jako já na tom bylo podobně mnoho uživatelů tohoto těla, protože jednožánrově zaměřených amatérů příliš není a 7D dokázalo pokrýt opravdu široký záběr oboru fotografie. Ve své době nabízel nejlepší autofocus třídy APS-C od Canonu a jeho konkurentem byl Nikon D7000. Nechme ale minulost minulostí a pojďme se podívat současnému 7D II takzvaně na zoubek.

Canon EOS 7D Mark II : Hlavní vlastnosti

  • APS-C snímač s rozlišením 20.2MPix, crop factor 1,6x, Digic VI (duální) procesor.
  • Citlivost ISO max 16 000 (v rozšíření pak až 51 200).
  • 65 bodů autofocusu - všechny křížové.
  • Rychlost až 10 snímků za sekundu.
  • CF i SD slot, GPS, 100% pokrytí scény v hledáčku.

 

Kompletní specifikace pro Canon EOS 7D II naleznete zde.

Materiály a ovládání

Použité materiály a zpracování jsou na vysoké úrovni tak, jak jsme zvyklí a jak by člověk zavynaložené peníze očekával. Zde těžko něco vytknout.

hlavni.jpg

Tělo je bytelně postaveno a při srovnání s původním 7D je jasné, že modely Canon prochází jakýmsi faceliftem a v rámci nového designu Canonu došlo k mírnému zakulacení (stejné je to s 5D Mark III proti 5D Mark II) a tělo tak působí poněkud buclatě a opticky mohutněji. Zvenčí by jste jej proti původnímu modelu poznali ale letmým pohledem těžko. Jediná indicie je změněný vzhled fotoaparátu nahoře u interního blesku a zadní strana, kde se nám změnilo ovládání po vzoru většího 5D Mark III.

zadnistrana.jpg

Tím jsme naťukli druhou část a to je ovládání. První 7D mi přišlo proti Canonu 40D a 50D podstatně složitější. Aby také ne, nabízelo toho i více. Například navolit si přímé přepnutí AF bodu osmi-směrným joystickem nebylo pro prvouživatele vůbec jednoduché. Nastavení mého MENU, programovatelné tlačítka..atd. Komu se tedy zdálo menu prvního 7D hodně strukturované, nechť si obloží hlavu studeným ručníkem a 7D Mark II jde nakoupit takto vybaven. Vše je i nadále logicky a přehledně uspořádáno, ale možných voleb a nastavení v MENU zkrátka přibylo, a to zejména v sekci nastavení automatického zaostřování.

Jen na nastavení a korekci AF máte k dispozici celou pětistránkovou sekci v menu. Sekcí je celkem 6, což je také změna. Původní Canon 7D měl sekcí 5. Celá navigace v podstatě velmi podobná té, kterou naleznete u plnoformátového bratra 5D Mark III.

Canon 7D                                                              Canon 7D II

menu7d.jpg

menu.jpg

 

Po vzoru 5D Mark III se také přesunula "lupa" pro zvětšení prohlížené fotografie+zvětšení v Live View. Tím jsme se drazí Canonisté posunuli blíže Nikonu. Kdo je zvyklý na "klasické" ovládání Canonu a má jej zažité v prstech, bude toto přesunutí proklínat, než si zvykne.

Obrazová kvalita

Dlouho očekávaný fotoaparát bezpochyby přinesl revoluci v autofokus systému, alespoň co se třídy APS-C formátu týče. Netřeba pochybovat. NIcméně při opravdu naprosté upžímnosti jsem čekal i znatelný pokrok u obrazové kvality. Znatelně se zlepšila celková ostrost obrazu a míra přeneseného kontrastu. Pro mě to byla v podstatě stejně razantní změna jako přechod z 5D Mark II na 5D Mark III. To je totiž věc, které si všimnete okažitě, pokud jste dosud fotili první verzí 7D. Fotky se stávají mnohem použitelnější už v základu bez velkých úprav. Tam, kde bylo třeba alespoň základně doostřit a přidat mikrokontrast se nyní nemusí dít nic.

Druhá strana mince je obrazový šum. Ne, že by bylo první 7D špatné, to ne, ale mnoho uživatelů si stěžovalo na šum od hodnot ISO 1600 nahoru, což můžu jedině potvrdit. Nemálo uživatelů také hodnotilo 18MPix snímač od Canonu, který se objevil v mnoha dalších tělech, jako vyloženě nepovedený a přežitý. A Canon jej i nadále ládoval do dalších modelů. Otázka ale nezní kolik šumu ten či onen snímač produkuje, ale spíše kolik přitom ponechává kresby a detailů. A také v jakém formátu, komu a za jakým účelem fotografii předáváme.

Za mě osobně hodnotím nárůst na 20Mpx možná trochu jako chybu. Zůstal bych u pořád velmi komfortních 18Mpx a zapracoval na šumu, protože já osobně nevidím žádný rozdíl v tomto parametru u 7D a 7D Mark II.

Níže si můžete stáhnout testovací snímky pořízené při naprosto totožných podmínkách, nastavení i použitém objektivu od ISO 200 do ISO 12 800 na obou generacích 7D (potažmo do ISO 16 000 u 7D Mark II). Jedná se o přímé neupravené exporty z RAWu, tedy bez odšumění.

Při hodnocení šumu je potřeba uznat, že Canon EOS 7D II je převážně pro sport a ne na reportážní focení v šeru. Výstup je velmi dobrý a i na ISO 3200 jsou fotografie pořád pohodlně použitelné.

Měření expozice

Pak mám poznámku ještě k měření expozice . U Canonu jsem zvyklý fotit vlastně vše s minimálně +1/3 EV korekcí. U 7D Mark II se mi to zdá k dosažení opravdu korektní expozice ještě i málo. Nabyl jsem po nafocení několika desítek fotografií za různých podmínek dojem, že má tendenci lehce podexponovávat. To samotné se mi zdá poměrně zvláštní, když se mě Canon snaží opít technickým  konstatováním, že 7D Mark II používá "Měření TTL při plně otevřené cloně s 252zónovým SPC s dvojitou vrstvou". To zní opravdu schopně, jenže mě se to až tak dobré bohužel nezdálo. Obecně si myslím, že Canon 7D II má pár chybiček, kterým by možná i pomohl nový firmware a ten jistě vyjde.

Autofokus

Co byste si zde přáli číst? Že jsem našel limity 7D Mark II, jsem s ním nespokojený a doufám, že se mi Canon omluví za doživotní újmu na psychice ? :-) Vzhledem k tomu, že se jedná o jeden z nejlepších AF vůbec, tak těžko může člověk hledat nějaké chyby. Tento AF systém se již velmi blíží tomu, který jsem si ještě za dob SONY A450 se seťákem vysnil. Tzn. že by to mělo ostřit v absolutní tmě a přesnost ostření na f/1.4 i na jakýkoliv bod bude 100% :-)

A teď seriózně. 7D II disponuje jak fázovým, tak kontrastním ostřením + "Dedicated AF" senzorem.

telo1.jpg

K autofocusu náleží specialitka zvaná "EOS iTR", kterou se může chlubit model EOS-1D X. Jedná se o inteligentní sledování objektu, který je foťákem rozpoznán např. na základě detekce barvy a dalších vlastností. Focení v režimu Ai Servo je tedy to nejlepší, co lze momentálně sehnat. V kombinaci s 10 snímky za vteřinu se bavíme o rozeném "sportovci". To navazuje na moje uvědomění si, že u první generace 7D a dřívějších modelů (EOS 50D například), bylo focení v režimu Ai Servo provázeno tím, že pokud jste chtěli mít opravdu solidní fotografii, bylo nutné namáčknout spoušť, ten focený (a pohybující se) objekt chvíli sledovat a až pak domáčknout a exponovat. Vteřina sledování byla většinou dostačující. 7D Mark II minimálně pocitově tuto techniku nevyžaduje. A hlavně neustále zaostřuje i při maximálncíh 10 snímcích za vteřinu, což je opravdu velmi vysoká rychlost a nákup slušné karty nikoho nemine.

Ukázkové snímky

Omluvte prosím kompoziční a ostatní "lidské" nedostatky fotografií házené. Sport jsem paradoxně i přes recenzování 7D Mark II nikdy příliš nefotil, ale věřím, že jako ukázka výstupu jsou fotografie dostačující. Pro test byly použity objektivy Canon 18-135 IS STM, Canon EF 40/2,8STM a Canon 70-200/2,8L IS USM

2b6a9974.jpg2b6a9960.jpg

2b6a9941.jpg2b6a9921.jpg

2b6a9899.jpg2b6a9893.jpg

2b6a9891.jpg2b6a9882.jpg

2b6a9943.jpg2b6a0106.jpg

2b6a0073.jpg2b6a0057.jpg

2b6a0049.jpg2b6a0037.jpg

 

 

Závěr

Canon EOS 7D II nám všem přinesl obrovskou výhodu v podobě naprosto nekompromisního autofokus systému, což je asi největší pokrok tohoto nástupce. Ostření je citlivé, přesné, pole pokrytí scény je opravdu slušné, spolehlivost zaostření na spárvné místo ve správný čas je zcela na jiné úrovni, než u běžných APS-C těl. Autofokus je hlavní doména a hlavní lákadlo nového modelu. Pak zde máme samozřejmě velmi příjemné rozšíření o slot pro SD kartu a GPS. Potěší i neměnný typ akumulátoru, který je stejný už od doby Canon 5D II, přes 60D, 7D a dnešní 5D III. To velmi vítám - s tím je samozřejmě spojená kompatibilita nabíječek pochopitelně.

Byl jsem trochu zaskočen tím, že co se míry obrazového šumu týče, tak já osobně žádný pokrok nevidím a to mě trošku zklamalo, protože pořizovací cena není zrovna na úrovni banálního výdaje. Na druhou stranu toto tělo je pro někoho, kdo skutečně ví přesně co a jak bude fotit a k čemu využije jeho schopnosti.

Canon 7D II je proti svému předchůdci násobně lépe utěsněno, což také není zanedbatelná změna k lepšímu. Když si k tomu připočteme skutečnost, že předchůdce stál v době svého uvedení zhruba stejné peníze jako současný model, tak dostáváme mnohem schopnější fotoaparát za stejné peníze a to už zní velmi dobře.

Zkrácené hodnocení (i s ohledem na původní model)

 

Silné stránky:

  • + skvělý autofocus,
  • + nárust ostrosti i kontrastu obrazu,
  • + hledáček zobrazuje 100% scény,
  • + působivé utěsnění těla,
  • + CF i SD slot karet,
  • + rychlost snímání až 10sn./sec a možnost režimu "S" - tedy tichého focení,
  • + nezměněný typ baterie.

 

Slabé stránky:

  • - hmotnost 910g je již za limitem třídy,
  • - úroveň šumu zůstala někde na úrovni DIGIC 5/dual DIGIC 5.
Štítky: fotoaparát

Diskuse

rumpeak

17.1.2015 19:23

Quo Vadis Canone?

O tom, že že nejdůležitějším parametrem u digitálního foťáku je obrazový výstup asi netřeba pochybovat. To že ovládání všech Canonů je ergonomicky 100 let za všemi ostatními značkami je taky stará známá věc. Jestli tohle měl být pokus o návrat Canonu na scénu, tak je to tedy pokus hodně trapný. Dnes jsem neskutečně šťastný, že když jsem šel pryč od Olympusu a dlouho se rozhodoval jestli Canon nebo Nikon, že jsem udělal rozhodnutí jaké jsem udělal. Jediná třída, kde Canon může konkurovat je 1Dx....

Standa

18.1.2015 11:41

To je názor, tak já jsem přešel z Olympusu na Canon, neboť ovládání a ergonomie Nikonu mi přešla příšerná, např. jeho miniaturní osmisměrný ovladač to je ergonomická lahůdka. Jinak, je fajn mít na výběr jestli chci mít čip od pilin, či od oleje nebo oby mi tan něco házelo stín na čip.

Standa

18.1.2015 11:42

oprava

aby mi tam něco házelo stín na čip

Jiří Bureš

19.1.2015 12:41

Re: rumpeak

Dobrý den, dovolím si malinko nesouhlasit, že naprosto nejdůležitějším parametrem je výstup. Pro amatéra to bude asi malinko důležitější parametr, když dal za foťák "takové peníze", ale profík bude asi spíše řešit systém jako celek - cenu objektivů, které potřebuje apod. Například Nikon měl dlouhou dobu v rozashu 70-200 jen velmi drahou f2,8 a to také rozhoduje o zákaznících. Výstup je pro mě osobně určitě velmi důležitý, nicméně je třeba přihlédnout ke všem parametrům a autofocus 7D Mark II je zcela nekonpromisní. A ergonomie Canonu je podle mě velmi přívětivá a intuitivní. Každý to samozřejmě může vidět jinak.

David Jobi

4.2.2015 18:58

:)

a já jsem zase rád že mám canon :D a netuším v čem je jako nikol lepší :) já bych neměnil ani náhodou

vladimir fedor

22.3.2017 09:50

dobry den ,rad by som sa opytal na vas nazor priatelia-chcel by som predat svoj stry canon 600D a kupit 7D markII,ale neviem ci je to spravne rozhodnutie tak preto prosim o radu,v recenziach som cital,ze je hlavne stavany na sport,co ja velmi nefotim,ale naopak fotim skor krajinu,zvierata,rastlinky a ludi,dakujem pekne za vase odpovede Vladimir

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Další články z kategorie Recenze a testy

Všechny články kategorie

Recenze Fujifilm GFX 50s: postřehy z praxe

Fujifilm GFX 50s je digitální středoformát od Fujifilmu, který na trhu už nějaký ten pátek je. I přesto si ale zachovává výrazné…

8.9.2020

Tomáš

Fujifilm 35mm f/1.4 R - recenze

Téměř před rokem jsem od své milované rodiny dostal darem k dokončení doktorského studia snad nejklasičtější objektiv od…

11.1.2020

Michal Kroupa

Rode Stereo VideoMic X - recenze

Rode Stereo VideoMic X představuje pár kondenzorových mikrofonů v konfiguraci XY. Jedná se o profesionální řadu od australské…

4.1.2020

Michal Kroupa

Lucerna - nejlepší přítel fotografa hor

Chtěli jste večerní nebo dokonce noční fotografie hor oživit o lidský element, ale lidská postava nebyla v noční scenérii téměř…

13.5.2019

Václav

Recenze ND filtrů VFFOTO

Cestou na Faerské ostrovy jsem si do batohu sbalil několik šedých filtrů od VFFOTO. Konkrétně se jednalo o  ND64x Gold series,…

10.12.2018

Michal Kroupa

Recenze fotobatohu MANFROTTO Windsor

V následujícím krátkém článku vám shrnu dojmy z aktivního používání batohu na Faerských ostrovech.

25.8.2018

Michal Kroupa