Brand

Recenze objektivu Sigma 10-20 mm F4-5.6 EX DC HSM

Sigma 10-20 mm F4-5.6 EX DC HSM

Sigma 10-20 mm F4-5.6 EX DC HSM je širokoúhlý objektiv určený pro zrcadlovky s aps-c velikostí snímače. Není příliš drahý a zároveň poskytuje velmi solidní výkon. Proto se běžně dostává do užšího výběru těch, kdo shání širokoúhlý objektiv za rozumné peníze.

Jaký je tento objektiv od Sigmy v praxi? Poskytuje kvalitní obraz i do rohů a ostří dostatečně rychle? Jak kvalitní je materiálově? Vše o tomto objektivu se dozvíte v následující recenzi.

Sigma 10-20mm F4-5.6 EX DC HSM: základní vlastnosti

Sigma 10-20mm F4-5.6 EX DC HSM je širokoúhlý objektiv poskytující šikovný rozsah ohniskových vzdáleností. Je dost širokoúhlý na krajinu, interiéry i reportáž a zároveň s ním lze i trochu obraz přizoomovat. Tato širokoúhlá sigma je určena pouze pro zrcadlovky s APS-C velikostí snímače (ne pro full-frame). Po připojení na tělo (crop faktor 1.6x resp. 1.5x) dává po přepočtu ohniskové vzdálenosti 16-36mm, resp. 15-35mm (ekvivalentně na kinofilm).

Sigma 10-20 mm F4-5.6 EX DC HSM

Objektiv Sigma 10-20mm F4-5.6 EX DC HSM nám k recenzi zapůjčil internetový obchod Digihit.cz, děkujeme.

Světelnost je f/4-5.6, což je na širokoúhlý objektiv vcelku běžná hodnota. U tohoto objektivu rozhodně nepočítejte s nějakým příliš rozostřeným pozadím, protože jednak je na to příliš malé ohnisko a navíc clona f/4-5.6 spolehlivě zvětší hloubku ostrosti.

Z hlediska optiky se Sigma 10-20mm skládá z 14 optických členů, které jsou poskládány do 10 skupin. Tady se spoléhám na údaje výrobce, protože jsem ho fakt neřezal :). Závit pro filtry je 77mm - to jsem si již ověřil tím, že můj 72mm polarizák jsem na něj opravdu nenasadil... Těch 77 je dost velký průměr na tak malou vstupní čočku - je tomu tak proto, aby obruba filtru nevinětovala (takhle když má filtr větší průměr, tak je obruč filtru víc stranou).

Sigma 10-20 mm F4-5.6 EX DC HSM

Stejně jako to bylo s hloubkou ostrosti, tak je to i s makro schopnostmi. Od tohohle objektivu nemůžete čekat, že s ním budete fotit detaily brouků - není na to určen (k tomu jsou makro-objektivy). Poměr zvětšení je tak logicky velmi nízký, 0.156x. Ale jak říkám, je to skoro i jedno, protože když s takovým širokáčem fotíte z 24cm, tak si koledujete o dost nepřirozené zkreslení perspektivy.

Širokoúhlá Sigma 10-20mm má ostření autofokusu řešeno ultrazvukovým (HSM) motorkem. To s sebou přináší hned několik výhod:

  • Ostření je téměř neslyšitelné.
  • Ostření je o dost rychlejší, než s běžným motorkem.
  • Ostření je přesnější.
  • A v neposlední řadě je díky HSM ostření možné manuálně ostřit i při zapnutém autofokusu.*

* Celé to funguje tak, že se při ostření otáčí vnitřek objektivu - ostřící kroužek se ani nepohne. Je to vidět v "okénku", ve kterém se při ostření ukazuje vzdálenost, na kterou je zaostřeno. Prakticky kdykoliv je možné vzít ostřící kroužek do rukou a manuálně přeostřit nebo doostřit. Prostě není vůbec potřeba přepínat mezi AF a MF. Poznámka: to funguje pouze u verzí pro Canon, Nikon, Olympus a Sigmu. Pro ostatní bajonety není sigma prodávána v HSM verzi.

Sigma 10-20 mm F4-5.6 EX DC HSM

Rychlost ostření jsem upřímně řečeno ani neměřil, protože přeostření z jednoho konce na druhý nezabralo snad ani sekundu. Autofokus prostě ostřil pekelně rychle.

Délka Sigmy 10-20mm F4-5.6 EX DC HSM je 81 mm. Hmotnost je odpovídající celkové bytelnosti objektivu, 470 gramů. Další detaily naleznete v kompletní specifikaci objektivu Sigma 10-20 mm F4-5.6 EX DC HSM.

Sigma 10-20mm F4-5.6 EX DC HSM: tovární zpracování a ovládání

Sigma 10-20 mm F4-5.6 EX DC HSM je objektiv, který na první "omak" dává najevo, že se jedná o Sigmu. Má totiž na povrchu pro Sigmu tak obvyklý "semišový" matný povrch. Poznámka z praxe: možná je to náhoda, možná je to záměr, ale zjistil jsem, že při nízkých teplotách (kolem 0°C) tento matný "semišový" povrch tolik nestudí do holých rukou.

Sigma 10-20 mm F4-5.6 EX DC HSM

Sigma 10-20mm je na první dotek zpracována velmi bytelně a budí dojem, že něco vydrží. Při změně ohniskové vzdálenosti se přední část objektivu vysune jen nepatrně (zhruba o 1cm), takže vše působí nedobytným dojmem. Žádná část objektivu se samovolně nehýbe, i kroužky pro zoomování a ostření vykazovaly rozumnou vůli a držely pevně na svém místě.

Bajonet je také poctivě kovový, což jen doplňuje bytelnost a odolnost celého objektivu.

Sigma 10-20mm se dodává se sluneční clonou, poloměkkým pouzdrem a oběma krytkami. I po nasazení sluneční clony lze na objektiv nasadit krytku, což je fajn v situacích, kdy objektiv skladujeme v brašně / batohu i se clonou.

Sigma 10-20 mm F4-5.6 EX DC HSM

Pouzdro, ve kterém se Sigma 10-20mm dodává, je vyrobeno z měkké černé tkaniny, která se zdá být docela odolná. Pouzdro samo o sobě je vevnitř dost vyztuženo na to, aby objektiv byl chráněn například před nárazy a otřesy.

Přední člen se při ostření neotáčí, což je velmi příjemné při použití polarizačního a různých přechodových filtrů.

Díky velmi rychlému HSM ostření (viz výše) lze tento objektiv velmi dobře použít na reportážní a podobné fotografování, kdy není čas na čekání, až objektiv zaostří. Sigma 10-20mm Vás v práci rozhodně nebude zdržovat.

Štítky: objektiv, recenze

Diskuse

Nikdo zatím nenapsal žádný komentář. Buďte první!
Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Další články z kategorie Recenze a testy

Všechny články kategorie

Recenze Fujifilm GFX 50s: postřehy z praxe

Fujifilm GFX 50s je digitální středoformát od Fujifilmu, který na trhu už nějaký ten pátek je. I přesto si ale zachovává výrazné…

8.9.2020

Tomáš

Fujifilm 35mm f/1.4 R - recenze

Téměř před rokem jsem od své milované rodiny dostal darem k dokončení doktorského studia snad nejklasičtější objektiv od…

11.1.2020

Michal Kroupa

Rode Stereo VideoMic X - recenze

Rode Stereo VideoMic X představuje pár kondenzorových mikrofonů v konfiguraci XY. Jedná se o profesionální řadu od australské…

4.1.2020

Michal Kroupa

Lucerna - nejlepší přítel fotografa hor

Chtěli jste večerní nebo dokonce noční fotografie hor oživit o lidský element, ale lidská postava nebyla v noční scenérii téměř…

13.5.2019

Václav

Recenze ND filtrů VFFOTO

Cestou na Faerské ostrovy jsem si do batohu sbalil několik šedých filtrů od VFFOTO. Konkrétně se jednalo o  ND64x Gold series,…

10.12.2018

Michal Kroupa

Recenze fotobatohu MANFROTTO Windsor

V následujícím krátkém článku vám shrnu dojmy z aktivního používání batohu na Faerských ostrovech.

25.8.2018

Michal Kroupa