Brand

Recenze Olympus mju: 5000

Olympus mju: 5000

Olympus mju: 5000 je nový digitální fotoaparát, který byl před měsícem představen veřejnosti. Dnes vám přinášíme jeho detailní recenzi. V následující recenzi si ukážeme, jaký je Olympus mju: 5000 v praxi - jak se s ním fotí, jak kvalitní fotky poskytuje, jak je rychlý, jak se ovládá a mnoho dalšího.

Jak dopadl Olympus mju: 5000 v našem redakčním testu? Přečtěte si naší recenzi Olympusu mju: 5000.

Olympus mju: 5000: základní vlastnosti

Olympus mju: 5000 je vcelku nový digitální fotoaparát, který byl veřejnosti představen začátkem ledna 2009. Jedná se o automatický kompaktní fotoaparát, který se prodává ve třech barevných variantách: černá, modrá, fialová. Již na první pohled zaujme svým nápadným designem, který spočívá hlavně v zaobleném rohu (vytvarování prostoru pro blesk) a v ovládacích tlačítkách. Tlačítka totiž nejsou vystouplá, ale jsou zapuštěna - jsou prakticky doteková. Nepředbíhejme ale a pojďme si nyní představit základní vlastnosti Olympusu mju: 5000.

Snímač a fotografie

Olympus mju: 5000 je vybaven CCD snímacím čipem o velikosti 1/2.33" s efektivním rozlišením 12 Mpix. To je rozlišení postačující i na opravdu velké výtisky.

Olympus mju: 5000

Na výběr je z několika možných rozlišení, které je možné kdykoliv při fotografování měnit: 3968x2976, 2560x1920, 2048x1536, 1600x1200, 1280x960, 640x480, 1920x1080 (16:9).

V rámci každého tohoto rozlišení si lze zvolit míru kvality (komprese). K dispozici jsou dvě možnosti: Fine (lepší kvalita), Normal (menší kvalita - vyšší komprese).

Poměr stran snímače je klasický 4:3, takže širokoúhlý formát 16:9 je ořezem z původní fotografie. Při fotografování je to i vidět na displeji, kde se nahoře a dole zobrazí částečně průhledné šedivé pruhy naznačující budoucí ořez.

Objektiv

Olympus mju: 5000 je vybaven teleskopickým objektivem, který poskytuje rozsah ohniskových vzdáleností 36 - 180 mm (po přepočtu). Tomu odpovídá rozsah 5 optický zoom. Objektiv tedy nezačíná na příliš širokoúhlé hodnotě, ale naopak je možné si vzdálenější věci více přiblížit.

Světelnost objektivu je v rozsahu ohnisek f/3.5 - 5.6. Světelnost objektivu by mohla být lepší, ale vyvažuje to stabilizátor obrazu, kterým je mju: 5000 vybaven. Ten v praxi velmi dobře funguje a umožňuje fotit z ruky při delších časech než normálně. Stabilizaci lze nastavit na trvale zapnutou nebo vypnutou (v menu fotoaparátu).

Olympus mju: 5000

LCD displej

Olympus mju: 5000 nemá hledáček, je vybaven kvalitním LCD displejem o rozlišení 230000 zobrazovacích bodů. LCD displej o velikosti 6.75 cm má při běžném osvětlení malé zpoždění a je dobře čitelný i pod slunečním svitem. V průměrném a špatném osvětlení displej neztrácí tolik na plynulosti, jako některé konkurenční fotoaparáty a zachovává si rozumnou plynulost. Úroveň jasu displeje lze uživatelsky měnit v menu.

Pomocí tlačítka DISP si lze zobrazit na LCD displeji pomocnou mřížku nebo živý histogram, což považuji u takového fotoaparátu za velké plus. Případně lze nechat zmizet veškeré údaje zobrazované na displeji. Pomocí tlačítka DISP lze také měnit způsob náhledu na pořízené fotografie (lze si například zobrazit histogram).

Ostření, měření expozice, režimy

Olympus mju: 5000 je svou podstatou automatický fotoaparát - nenabízí tedy nějaké pokročilé funkce a režimy fotografování. Autofokus pracuje prakticky pouze v klasické automatice - je ale možné vybrat si mezi třemi režimy ostření: běžný, bodový, Face Detection (Detekce tváře). V režimu Detekce tváře fotoaparát automaticky rozpozná obličej a zaostří na něj. V průběhu testování fotoaparát dokázal rozpoznat tvář maximálně z poloprofilu. Při fotografování profilu se automatika nechytla. Naopak při přímém pohledu systém ihned rozpoznal a nalezl obličej.

Olympus mju: 5000

V režimu super makro lze zaostřovat při pevně daném zoomu již od 3cm (údaj uváděný výrobcem). V praxi se ukázalo, že je možné ostřit i na menší vzdálenosti pohybující se zhruba kolem 2cm.

Měření expozice lze pomocí menu nastavit buď na celoplošné nebo bodové. Bodové měření funguje velmi dobře, jen bych uvítal, pokud by se mi v bodovém měření zobrazil na displeji zaměřovací obrazec natrvalo a ne pouze při namáčknutí spouště (takhle totiž bez namáčknutí spouště není zcela jasně vidět, kde fotoaparát nabírá expozici).

Další podstatné vlastnosti a funkce Olympusu mju: 5000:

  • Ukládání fotografií na paměťové karty xD-Picture Card, Micro SD (s adaptérem).
  • Zobrazení živého histogramu při fotografování.
  • Funkce Face Detection, Inteligentní Auto režim.
  • Rozsah závěrky v rozmezí 1/2000 - 4 sec.
  • Kompenzace expozice samostatným tlačítkem v rozmezí +/- 2EV v 1/3EV krocích.
  • Sekvenční snímání při plném rozlišení rychlostí 1.1 snímků za sekundu.
  • Citlivost ISO automatická / manuálně nastavitelná v rozmezí 64 - 1600.
  • Vyvážení bílé: auto, přednastavené režimy.
  • Ozvučené videosekvence v rozlišení 640 x 480 při 30 snímcích za sekundu.
  • Menu v češtině.
  • Tělo z plastu, rozměry 96.3 x 57 x 25 mm, hmotnost 125 g.

Další významnou vlastností Olympusu mju: 5000 je dotykové ovládání - tlačítka na zadní straně fotoaparátu totiž nejsou klasicky vystouplá, ale jsou plochá. O ergonomii a ovládání si ale povíme v následující části recenze.

Štítky: fotoaparát, recenze

Diskuse

Nikdo zatím nenapsal žádný komentář. Buďte první!
Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Další články z kategorie Recenze a testy

Všechny články kategorie

Recenze Fujifilm GFX 50s: postřehy z praxe

Fujifilm GFX 50s je digitální středoformát od Fujifilmu, který na trhu už nějaký ten pátek je. I přesto si ale zachovává výrazné…

8.9.2020

Tomáš

Fujifilm 35mm f/1.4 R - recenze

Téměř před rokem jsem od své milované rodiny dostal darem k dokončení doktorského studia snad nejklasičtější objektiv od…

11.1.2020

Michal Kroupa

Rode Stereo VideoMic X - recenze

Rode Stereo VideoMic X představuje pár kondenzorových mikrofonů v konfiguraci XY. Jedná se o profesionální řadu od australské…

4.1.2020

Michal Kroupa

Lucerna - nejlepší přítel fotografa hor

Chtěli jste večerní nebo dokonce noční fotografie hor oživit o lidský element, ale lidská postava nebyla v noční scenérii téměř…

13.5.2019

Václav

Recenze ND filtrů VFFOTO

Cestou na Faerské ostrovy jsem si do batohu sbalil několik šedých filtrů od VFFOTO. Konkrétně se jednalo o  ND64x Gold series,…

10.12.2018

Michal Kroupa

Recenze fotobatohu MANFROTTO Windsor

V následujícím krátkém článku vám shrnu dojmy z aktivního používání batohu na Faerských ostrovech.

25.8.2018

Michal Kroupa