Brand

Fotografování jako živnost: zálohy

V předchozím článku věnovaném zřízení fotografické živnosti jsme se věnovali samotnému začátku - tedy zařízení živnosti a následnému fungování. Dnes se budeme věnovat takzvaným zálohám na sociální a zdravotní pojištění. Vysvětlíme si, k čem jsou dobré či špatné, kolik kdy budete platit a jaké výhody budete mít, když budete živnost provozovat při zaměstnání.

business-man-1236606.jpg

Co jsou to zálohy

Když si zařídíte živnost, tak pak musíte platit zálohy na důchodové a zdravotní pojištění. Zálohy se platí měsíčně a nazývají se zálohami proto, že se na konci roku vyúčtují a případný přeplatek vám je vrácen a naopak nedoplatek musíte doplatit. Je to stejné jako se zálohami na plyn či elektřinu - dle výsledné spotřeby buď doplatíte nebo máte přeplatek. Stejné je to se zálohami na zdravotní a důchodové pojištění - platíte nějakou částku a podle toho, kolik si za rok vyděláte peněz, pak buď doplatíte nebo vám je vrácen přeplatek.

Existují určité výjimky, kdy nemusíte platit zálohy na důchodové pojištění, případně platíte zálohy na sociální i zdravotní velmi malé. Na to se ještě v tomto článku dostaneme.

Kolik budu platit 1. rok?

Pokud provozujete živnost jako hlavní činnost (nemáte zaměstnání, malé děti, invalidní či starobní důchod, výkon vojenské služby, nárok na peněžitou pomoc v mateřství, péče o nezaopatřené dítě či dítě do 10 let závislé na péči jiné osoby), budete první rok platit pouze 1 823Kč měsíčně (platí pro rok 2016). To je minimální záloha na zdravotní pojištění. Zálohy na důchodové pojištění v prvním roce neplatíte - ty se zúčtují až začátkem roku následujícího, kdy na sociálce doplatíte zálohy zpětně za předchozí rok dle svého čistého příjmu (počítejte ale s tím, že jestli máte za minulý rok čistý příjem /příjmy-výdaje/ víc než cca 65 000kč, tak doplatíte minimálně 9 000kč v případě vedlejší činnosti).

Tzv. minimální zálohy jsou dány státem a vychází z průměrných mezd. Ty jsou v roce 2016 následující (obvykle se každý rok o pár korun zvyšují):

  • důchodové pojištění: 1 972Kč (789Kč při vedlejší činnosti nebo 0 pokud nemáte čistý příjem za rok vyšší než cca 65000Kč),
  • zdravotní pojištění: 1 823Kč (1 337Kč při zaměstnání nebo bez zdanitelných příjmů).

Kolik budu platit další roky?

V dalších letech vašeho podnikání vám sociálka i zdravotní pojišťovna zálohy spočítá dle vašeho čistého ročního zisku (zjednodušeno řečeno příjmy - výdaje). Čím větší zisk budete mít, tím větší zálohy budete příští rok platit. Je to stejné, jako s těmi zálohami na energie... čím vyšší spotřeba, tím vyšší zálohy příští rok.

A vždy začátkem dalšího roku, kdy odevzdáte přehled (viz další pokračování článku), se zálohy porovnají s částkou, kterou byste měli dle svého zisku zaplatit. Pak buď doplatíte nebo je vám vrácen přeplatek. Pokud se vám třeba v jednom roce výrazně zvýší zisk, budete na sociálce dost doplácet. Na druhou stranu když se vám zase sníží, sociálka vám přeplatek vrátí.

Shrnutí plateb

Při zahájení podnikání jako OSVČ počítejte s tím, že:

  • V 1. roce podnikání budete platit 1 823kč měsíčně (záloha na zdravotní pojištění) nebo dokonce jen 1 337kč měsíčně (pokud provozujete živnost např. při zaměstnání).
  • Začátkem dalšího roku se zúčtují uhrazené zálohy na zdravotní + doplatíte (dle zisku) pojištění důchodové.
  • Daně s největší pravděpodobností platit žádné nebudete, stejně tak DPH vás nemusí vůbec trápit.

A to je vše - jak vidíte, je to vcelku snadné. V dalším pokračování se podíváme na daňové přiznání. Mám pro vás celou řadu tipů, které vám ušetří doslova desetitisíce korun.

Štítky: živnost, osvč, zálohy

Diskuse

STigre

5.5.2016 10:33

Tomáši, když už o něčem píšeš, tak si to po sobě aspoň zkontroluj a neposílej do světa nesmysly. Na důchodové pojištění po roce činnosti při příjmu kolem 65  000,- Kč nedoplácíš 16 000,- Kč, ale buď 9 468,- Kč, nebo 23 664,- Kč, podle toho, jestli se jedná o činnost vedlejší nebo hlavní.

Taky by bylo vhodné se zmínit, že doba, kdy si člověk neplatí důchodové pojištění, a ani je za něj neplatí stát, se nepočítá do odpracovaných let na důchod, takže je potřeba zvážit, jestli se nestat dobrovolným plátcem důchodového pojištění. A taky chybí zmínka o nemocenském pojištění.

 

Tomáš

5.5.2016 11:33

Můžeš se prosím pod příspěvek podepsat, ať si tedy můžeme tykat? Díky ;) Znám osobu spolupracující s daňovým základem (příjmy - výdaje) 64000 při vedlejší činnosti a neplatí sociální pojištění. Můžeš mi tedy vysvětlit, jak je to možné?  Co tam vše chybí by mohlo vydat na deset listů a4. Pro tyto případy jsou tu stránky cssz.cz. A mimochodem - jasně, vůbec není zač. Jak to není dokonale ihned zdarma až pod nos, tak je to špatně... zvláštní trend dnešní doby.

Tomáš

5.5.2016 11:52

Ten blud s 16 000 doplatkem jsem odstranil, to byl opravdu překlep.

STigre

5.5.2016 12:59

Takže jinak - minimální roční vyměřovací základ pro platbu pojistného na důchodové zabezpečení OSVČ s hlavní činností pro rok 2016 je částka 81 024,- Kč, pro OSVČ s vedlejší činností 32 412,- Kč, tomu pak odpovídají u začínající OSVČ doplatky na důchodové zabezpečení 23 664,- Kč, resp. 9 468,- Kč. Vidím, že jsi těch 16 000,- v článku už opravil na 9 000,- :-).

Sociální pojištění se skládá s pojištění důchodového a nemocenského - ne, opravdu nevím, proč spolupracující OSVČ na vedlejší činnost neplatí tato pojištění. Nemocenské platit nemusí, to vím, a proč neplatí důchodové - to bych se musel podívat na stránky ČSSZ, možná se při vedlejší činnosti platit nemusí, z hlavní činnosti to odvádí zaměstnavatel.

Trendem naší doby taky je, že každý je odborník na vše. Taky je trendem, že se za každou blbost dávají lajky, palce a tak. Všichni se navzájem musí plácat po zádech, jak jsou dobří. Jako bychom se zasekli v mateřské škole - Pepíček nakreslí koně, co sice vypadá jako želva, ale Pepíčka musíme pochválit za snahu. Ve školce to je naprosto pořádku, ale z té už jsme (snad) vyrostli.V dospělosti jde už spíš o výsledek, než jen o snahu.

Pokud někdo dává rady, ty rady by měly být správné. Neměl bys plést pojmy pojištění sociální, zdravotní, důchodové .... viz třeba druhý odstaveček pod fotkou v článku - zvlášť, pokud je článek určený pro neodborníky v této problematice. To je fakt lepší uvést odkaz na příslušné stránky.

Jinak pokud se účastním diskusí, tak tykám a je mi tykáno - takže jsem Jarda. Je mi 56 let, ale opravdu mi tykání nikdy nevadilo.

Přeji pěkný den

Jaroslav Talanda

 

Tomáš

5.5.2016 13:23

Jardo, děkuji za upřesnění. Tykání mi neva, jen jsem Tě neznal jménem. Já přeci po nikom nechci pochvalné plácání po ramenou. Jsou ale různé způsoby, jak upozornit na chybu, navrhnout vylepšení. Jeden způsob je, že řeknu "hele radši si to po sobě přečti a nepiš tu bludy". A druhý je třeba "v článku je dle mého názoru nepřesnost, prosím o doplnění či objasnění". Podívej - kdybys ke mně domů přišel na návštěvu a choval se tak jako v prvním komentáři, tak bych ti kafe opravdu nenabídnul. Základní slušnost se přeci nevylučuje s kritikou!

Martina

29.5.2016 11:53

Hezký den, budu moc ráda kdybyste poradili :),

jsem na rodičovské, z které se pak časem vrátím do zaměstnání. Pokud bych chtěla fotit už nyní na vedlejší příjem s paušálem 60%, jaké budu platit za rok zhruba poplatky, nějak už tomu přestávám rozumět :). Třeba u příjmu 10000 měsíčně. Jedna paní na rodičovské má příjem 20 tisíc a z toho platí jen 600 zdravotní. Sociální neplatí. jak je to se sociálním, když ho nebudu platit, jak to budu mít s důchodem? Už se v tom nějak ztrácím, abych na ty poplatky vůbec měla. Martina

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Další články z kategorie Ostatní

Všechny články kategorie

Urychlí pandemie likvidaci full-time fotografů?

Jestli se někteří fotografové dostali poslední dva roky do problémů kvůli saturaci trhu, co provede s jejich podnikáním současná…

16.3.2020

Tomáš

Jak se vyhnout napadení žralokem nejen při focení?

Řada z vás se mě po fatálním napadení turisty v Marsa Alam ptala, co dělat, když pod vodou při focení, šnorchlování nebo potápění…

16.8.2018

Václav

Jak odevzdáváte své fotografie?

Fotografie se stala nejen zábavou, ale i (vedlejší) prací pro mnoho fotografů. A tak se vcelku často diskutuje otázka - jakým…

4.5.2017

Tomáš

Jak na ostré fotky: 5 tipů pro začínající fotografy

Nezáleží na tom, jestli jste si koupili svoji první zrcadlovku značky Nikon, Canon či Pentax – i tyto skvělé aparáty dokážou…

17.3.2017

Redakce Fotorádce.cz

Otázka pro fotografy: nová výbava nebo vzdělávání?

Krásné fotky - to je něco, co by chtěl asi každý amatér i profesionální fotograf. Otázkou do pranice je - jak něčeho takového…

7.3.2017

Tomáš

Nestaňte se otrokem svého fotoaparátu

Poslední dobou jsem až příliš často svědkem zarážejícího jevu. Všichni všechno fotí, natáčí, ale málokdo se opravdu dívá kolem…

8.6.2016

Tomáš