Brand

Recenze Samsung NX11

samsung_design_black2.jpgSamsung NX11 patří do skupiny kompaktů s výměnnými objektivy od společnosti Samsung. Má aps-c CMOS snímač o rozlišení 14.6MPix, natáčí HD video, má veškeré potřebné režimy a funkce, navíc umožňuje u kompatibilních objektivů použít zajímavé i-Funkce. Oproti některým ostatním svým rivalům má kromě displeje i elektronický hledáček. Jak si vedl Samsung NX11 v našem testu? Jaké má silné a slabé stránky? Je to dobrá koupě? To se dozvíte v této recenzi.

Samsung NX11 je kompakt s výměnnými objektivy - to znamená, že patří do skupiny fotoaparátů, které poskytují výkon podobný zrcadlovkám, ale jsou mnohem menší a lehčí. Stejně tak jako ostatní modely, tak i Samsung NX11 nemá optický hledáček ani sklopné zrcátko, díky čemuž je znatelně menší, než i ty malé zrcadlovky. Velikostně se Samsung NX11 podobá spíše klasickému kompaktu, ultrazoomu.

Například oproti řadě Sony NEX je Samsung NX11 znatelně větší, jelikož má pěkně tvarovaný úchop na ruku a elektronický hledáček. Osobně považuji pohodlný úchop za velkou výhodu, ovšem je na každém člověku, aby si zhodnotil jak se mu fotoaparát drží a jestli preferuje co nejmenší rozměry nebo pohodlí při focení.

nx11_1.jpgnx11_2.jpg

Snímač, fotografie a video

Jak již bylo výše uvedeno, Samsung NX11 má aps-c snímač. To znamená, že je velký tak, jako u běžných digitálních zrcadlovek. To je pro NX11 výhodou, už jednak z hlediska šumu, navíc se dá pěkně pracovat s hloubkou ostrosti (např. rozostřené pozadí při portrétu). Rozlišení snímače je 14.6MPix - to uspokojí i náročné požadavky na tisk velkých fotek.

Lze snímat jak do JPEGU, tak i do RAWu, což je velmi užitečné, pokud řešíme co nejlepší obrazovou kvalitu. Fotky se zaznamenávají na SD nebo SDHC karty (nebo lze použít Micro SD kartu s  SD adaptérem).

U fotek lze nastavit mnoho velikostí a poměrů stran (3:2, 16:9, 1:1).

Samsung natáčí na dnešní poměry standardní HD video (1280 x 720). Určitě by bylo lepší Full HD, které dnes patří již k běžné výbavě takovéto kategorie fotoaparátů. Další slabou stránkou videa je pouze monofonní zvuk - určitě by uživatelé v praxi ocenili stereo.

Při natáčení videa lze zvolit ostření manuální (kroužkem na objektivu) nebo automatické. Manuální ostření sice vyžaduje trošku cviku, ale v praxi se ukázalo mnohdy lepší, než ostření automatické. Autofokus totiž při natáčení videa není zrovna rychlý a často mu příliš dlouho trvá, aby přeostřil (viz ukázkové video v závěrečné části této recenze). Navíc se v praxi snadno stane, že autofokus přeostří na něco, co nenatáčíme (typicky na pozadí). Takže autofokus při natáčení videa není zrovna výhrou. Například u nedávno testovaného Olympusu E-PL2 byl autofokus při natáčení videa nesrovnatelně rychlejší.

nx11_3.jpgnx11_4.jpg

AMOLED displej a hledáček

Ano, správně... AMOLED. Není to překlep, protože Samsung NX11 je vybaven tímto typem displeje. Ten se v praxi velmi osvědčil, protože je velký (7cm), velmi dobře čitelný i za slunečného počasí a má neuvěřitelně krátkou dobu odezvy. Jednoduše řečeno, má velmi malé zpoždění, tudíž se s ním dobře fotí i akční scény (děti, sport, reportáže,...).

Elektronický hledáček má sice velké rozlišení, ale osobně mi přišlo pohodlnější focení přes displej. Ovšem je to velmi subjektivní a každému vyhovuje něco jiného. Hledáček má dioptrickou korekci, takže si jej každý může nastavit na to svoje oko.

nx11_5.jpgsamsung_design_black1.jpg

Ostření a měření expozice

Samsung NX11 má (při focení) spolehlivý autofokus, který i vcelku rychle ostří. Při focení nebyl s autofokusem žádný problém, osvědčil se v praxi dobře. Příjemné je v praxi i manuální ostření, které se provádí ostřícím kroužkem na objektivu. Při posunutí kroužku se na displeji / v hledáčku zobrazí zvětšený obraz pro přesnější zaostření. Nebo si lze vybrat ukazatel, díky jehož pozici lze zjistit, kdy je dosaženo největšího kontrastu na vybraném místě. Díky tomu lze přesně ostřit a zároveň vidět celou komponovanou scénu (to u první možnosti, kdy se zobrazí zvětšený výřez, nelze).

Měření expozice v praxi funguje spolehlivě. Lze si vybrat ze tří možností: bodové, vyvážené na střed, celoplošné.

Další podstatné funkce a vlastnosti

Velkou zajímavostí je funkce nazvaná i-Function. V praxi to znamená, že pokud na NX11 nasadíme objektiv podporující tuto funkci, můžeme velmi snadno a rychle ovládat základní nastavení fotoaparátu ostřícím kroužkem na objektivu. Kompatibilní objektiv znamená, že na sobě má vyhrazené tlačítko i-Function.

Samozřejmě lze veškeré možné nastavení měnit v praxi rychle a pohodlně i bez této funkce. NX11 má otočné kolečko a dostatečný počet tlačítek. Ovšem i-Function umožňuje měnit parametry snad ještě rychleji a pohodlněji. Funguje to tak, že na objektivu zmáčkneme tlačítko i-Function a na displeji / v hledáčku se zobrazí možnosti nastavení. Stačí ovládacím kolečkem vybrat parametr (například kompenzace expozice, citlivost ISO, clona, scénický režim,...) a ostřícím kolečkem na objektivu měnit nastavení parametru. Tudíž například otáčením ostřícího kolečka lze měnit clonové číslo v režimu Priorita clony.

Použití i-Function je otázkou osobního vkusu a přístupu. Je potřeba si na to trochu zvyknout, ale poté je použití tohoto způsobu ovládání fotoaparátu velmi pohodlné a zábavné.

Více detailních informací o Samsungu NX11 naleznete v naší specifikaci.

Diskuse

CHariot

21.10.2011 22:30

Se zrcadlovkou nesrovnatelné

Recenze nic moc, odfláknutá. Fotky najedno kopito. Žádná není pořízená v umělém osvětlení, chybí např.portréty... Šum je opravdu od 800ISO dost vidět. Ale co je horší, od 400ISO je vidět úbytek ostrosti. To je způsobené "žehlením" obrazu při odstraňování šumu. S byť i tou nejlevnější zrcadlovkou bych to moc nesrovnával. Pokud jde o video, nevadí mi, že je pouze 720p. Pokud je kvalitní, tak to není takový problém. Jako problém se mi jeví rychlost a "inteligence" ostření. Nevím, zda je to problém pouze u použitého objektivu, ale ta pomalost a hlučnost je nepoužitelná. Leda ostřit ručně. Osobně mě tento přístroj neoslovil. Ale nevylučuji,že je to způsobeno kvalitou recenze.

Tomáš

22.10.2011 00:04

Tak já myslím že by bylo ideální, kdybyste napsal svou vlastní recenzi. Alespoň bychom se my ostatní mohli poučit, jak se to dělá. Můžete ji vložit do Blogu, takže Vám v tom nic nebrání. Ono napsat komentář je jedna věc, ale opravdu něco udělat je druhá, že...?

CHariot

22.10.2011 13:45

Jen říkám svůj názor na to, co jsem měl možnost vidět a přečíst. Žádnou recenzi psát nebudu, to není moje věc. Jsem toho názoru, že recenze má seznámit s přístrojem, jeho přednostmi a nedostatky doplněné spoustou reálných fotek. Pokud možno rozmanitých, aby si potenciální zájemce mohl udělat obrázek o tom, co kupuje. Např. fotky krajiny na 1600ISO mi přijdou zbytečné. Ty bych raději vyměnil za snímek třeba z restaurace...při špatných světelných podmínkách. Navíc není ani jedna ukázka portrétu..... Určitě by jste to zvládl o hodně lépe.

Tomáš

22.10.2011 13:51

Já vím, mohly by tam být rozmanitější fotky. Problém byl v tom, že jsem musel fotaparát narychlo vrátit dříve, než jsem očekával a než bylo dohodnuto, a tak jsem některé plánované fotky do recenze už nestihl udělat. Bohužel...

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Další články z kategorie Recenze a testy

Všechny články kategorie

Recenze Fujifilm GFX 50s: postřehy z praxe

Fujifilm GFX 50s je digitální středoformát od Fujifilmu, který na trhu už nějaký ten pátek je. I přesto si ale zachovává výrazné…

8.9.2020

Tomáš

Fujifilm 35mm f/1.4 R - recenze

Téměř před rokem jsem od své milované rodiny dostal darem k dokončení doktorského studia snad nejklasičtější objektiv od…

11.1.2020

Michal Kroupa

Rode Stereo VideoMic X - recenze

Rode Stereo VideoMic X představuje pár kondenzorových mikrofonů v konfiguraci XY. Jedná se o profesionální řadu od australské…

4.1.2020

Michal Kroupa

Lucerna - nejlepší přítel fotografa hor

Chtěli jste večerní nebo dokonce noční fotografie hor oživit o lidský element, ale lidská postava nebyla v noční scenérii téměř…

13.5.2019

Václav

Recenze ND filtrů VFFOTO

Cestou na Faerské ostrovy jsem si do batohu sbalil několik šedých filtrů od VFFOTO. Konkrétně se jednalo o  ND64x Gold series,…

10.12.2018

Michal Kroupa

Recenze fotobatohu MANFROTTO Windsor

V následujícím krátkém článku vám shrnu dojmy z aktivního používání batohu na Faerských ostrovech.

25.8.2018

Michal Kroupa